środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Szczyt ONZ ds. systemów żywnościowych: nie rozwiążemy równania zrównoważonego rozwoju bez rolników

spot_img

Wczoraj, 23.09.2021  rozpoczął się Szczyt ONZ ds. systemów żywnościowych. Zgromadzeni liderzy podejmą temat kształtowania systemu żywnościowego na nadchodzące lata. Kluczowym elementem układanki jest rolnictwo. Bez rozmów z rolnikami nie uda się osiągnąć ekologicznej równowagi.

Inwestowanie w przyszłe pokolenia jest koniecznością

Rada Europejskich Młodych Rolników (CEJA) wydała opinie w której podkreśliła złożoność rolnictwa.  Ważną częścią tej gałęzi jest czynnik ludzki, który w równaniu systemów żywnościowych jest zagrożony „Bez kobiet i mężczyzn w rolnictwie niemożliwe jest osiągnięcie ambicji, które jako społeczność globalna postanowiliśmy sobie postawić” –czytamy w informacji prasowej. 

Rada zaznaczyła, że jeśli zamierzamy zintensyfikować nasze wspólne działania i umożliwić rolnikom na całym świecie wywoływanie długotrwałych skutków to inwestowanie w przyszłe pokolenia i odnowę międzypokoleniową jest koniecznością szczególnie jeśli chodzi o umożliwienie młodzieży zakładania działalności rolniczej oraz ułatwienia im dostępu do kapitału i wiedzy.

Czas zakończyć etap niesprawiedliwego wynagrodzenia

Droga do zrównoważonego rozwoju nie jest jednak łatwa i nie ma do niej zestawu instrukcji. Aby się tam dostać, potrzebne są ogromne inwestycje, czy to w ziemię, sprzęt, siłę roboczą czy umiejętności. Jeśli młodzi rolnicy okazują się być innowacyjni i zawsze poszukują nowych rozwiązań, aby zyskać dodatkową konkurencyjność i dostarczać niedrogie produkty dla wszystkich konsumentów, to jednak istnieje granica tego, co można zrobić. Dzisiejsze ograniczenie leży w trudnościach z uzyskaniem sprawiedliwego wynagrodzenia za wykonaną pracę oraz w rosnącej niepewności, jaką niosą ze sobą wydarzenia klimatyczne i choroby.

W tym kontekście, chociaż nie ma uniwersalnej recepty na sukces, rada zaznacza, że podstawowym działaniem powinno być budowanie potencjału gospodarczego i zlikwidowanie luki inwestycyjnej występującej w sektorze (w UE24 to 19,8–46,6 mld euro). Plan ten zakłada odpowiednie instrumenty finansowe wspierające inwestycje, w tym istniejące opcje, takie jak obligacje ekologiczne, gwarancje publiczne i pożyczki z podziałem ryzyka. Chodzi również o stworzenie środowiska odpowiedniego dla decyzji przedsiębiorczych, zaczynając od indywidualnych umiejętności. Poprawa podejmowania decyzji na poziomie gospodarstwa, poprzez narzędzia oceny ryzyka, przejrzystość rynku i znajomość finansów muszą być głównym celem edukacji rolniczej i usług doradczych. W zamian rolnicy w każdym wieku, zwłaszcza młodsi, mogą określić, które kanały marketingowe najlepiej pasują do ich projektu i negocjować lepsze ceny. I do takiego stanu rzeczy powinniśmy dążyć. 

Źródło:CEJA
Zdj:unsplash.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x