niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Sytuacja na rynku zbóż po żniwach 2023 [CENY W SKUPACH]

spot_img

Mimo zakończonych niedawno żniw, polski rynek ziarna stoi obecnie przed wyzwaniami. Rolnicy, z nadzieją na wyższe ceny, przechowują swoje zbiory ziarna, szczególnie o wysokich parametrach jakościowych. Teraz pojawia się pytanie kluczowe dla całej branży – czego spodziewać się w nadchodzących tygodniach?

Sytuacja na rynku zbóż po żniwach 2023 [CENY W SKUPACH]

Brak zainteresowania sprzedażą ziarna podtrzymuje ceny wysokobiałkowej pszenicy

Brak zainteresowania ze strony rolników do zbywania swojego zbioru ziarna jest obecnie czynnikiem podtrzymującym stabilność cen pszenicy wysokobiałkowej, co stanowi pozytywną perspektywę zarówno dla młynów, jak i eksporterów. Niemniej jednak, równolegle obserwuje się ograniczone zapotrzebowanie przetwórców na surowce zbożowe. Wytwórnie pasz gromadzą zapasy ziarna w celu zabezpieczenia bieżącej produkcji i starają się pozyskiwać surowce na poziomie lokalnym. 

Wyraźny wzrost popytu prognozuje się za kilka tygodni, w miarę zbliżania się sezonu zbiorów kukurydzy. Podobne trendy można dostrzec w przypadku młynów, które wykazują preferencję w zakresie zakupu ziarna na lokalnych rynkach. Jednak eksporterzy pozostają aktywni na krajowym rynku, choć warunki oferowane dla sprzedających, ze względu na dostawę do portów czy magazynów w głębi kraju, nie zawsze są atrakcyjne. To skomplikowana sytuacja dla rolników, którzy zastanawiają się, czy czekać na lepsze ceny, czy zdecydować się na obecne oferty.

Po ile pszenica na początku września?

Prognozowanie wzrostu cen ziarna, zwłaszcza paszowego, może być trudne w najbliższym czasie. Na przeszkodzie stoją czynniki takie jak intensywna konkurencja na rynku eksportowym, spodziewany spadek tempa wywozu ziarna z kraju oraz znaczne ilości zapasów zbóż zgromadzonych przez przetwórców. Dodatkowo, zbliżający się okres zbiorów kukurydzy na ziarno wprowadza pewne niepewności. Pierwsze zbiory kukurydzy na ziarno mogą rozpocząć się już w drugiej połowie września, jednak główny sezon zbiorów kukurydzy przewiduje się na październik. 

Na dzień 1 września 2023 roku ceny oferowane przez krajowych przetwórców za ziarno ze zbiorów 2022-2023 przedstawione przez Izbę Zbożowo-Paszową kształtują się następująco:

  • Pszenica konsumpcyjna (12.5%) – 880-970 PLN/t,
  • Pszenica paszowa – 750-850 PLN/t,
  • Żyto konsumpcyjne – 620-730 PLN/t,
  • Żyto paszowe – 560-650 PLN/t,
  • Pszenżyto – 700-750 PLN/t,
  • Jęczmień paszowy – 660-780 PLN/t,
  • Owies paszowy – 650-780 PLN/t,
  • Kukurydza – 850-900 PLN/t.

źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x