Co znajdziesz w artykule?
Wskaźnik międzynarodowych cen artykułów mlecznych FAO wyniósł w kwietniu 152,1 punktów po wzroście o 3,5 punktu (2,4 procent) w porównaniu z marcem.
Indeks cen produktów mlecznych wzrósł o blisko 1/4 w skali roku
Wartość wskaźnika w kwietniu była aż o 28,4 punku (22,9 procent) wyższa niż rok wcześniej. Jednocześnie kwietniowy poziom wskaźnika był najwyższy od września 2022 roku.
Międzynarodowe ceny masła wzrosły, trzeci miesiąc z rzędu, do nowego rekordowego poziomu, ze wzrostem o 2,9 procent w stosunku do marca. Wzrost ten był w dużej mierze spowodowany wyższymi cenami europejskimi wspieranymi przez zmniejszone zapasy i silny popyt na tłuszcz mleczny, pomimo sezonowo wyższej produkcji mleka.
Międzynarodowe ceny mleka w proszku również wzrosły, odpowiednio o 1,6 i 2,9 procent, wspierane przez stały popyt krajowy i zmianę zainteresowania eksportem z Europy – gdzie silniejsze euro zmniejszyło konkurencyjność – w kierunku Oceanii, gdzie sezonowo spadająca produkcja mleka ograniczyła dostępność spot.
Tymczasem międzynarodowe ceny sera wzrosły o 2,3 procent w stosunku do marca, napędzane przez silny popyt eksportowy na tle zacieśniania się dostaw w Oceanii.
Indeks cen produktów mlecznych FAO najwyżej od września 2022 roku – wykres
Krajowe ceny masła odbiły w górę w marcu i kwietniu
Ceny masła w kraju były jeszcze w grudniu najwyższe w historii (cena średnia miesięczna 3758 zł/t) według MRiRW. W styczniu i lutym masło taniało, a jego średnia cena spadła do 3063 zł/t. Kolejne miesiące przyniosły odbicie w górę do 3161 zł/t – średnio w kwietniu (dane do 21 kwietnia). Kwietniowa cena średnia (dane niepełne) oznacza to 26 procentowy wzrost ceny masła w skali roku.
Cena średnia masła konfekcjonowanego (82%) w Polsce w ujęciu miesięcznym
Krajowe ceny skupu mleka wzrosły minimalnie w marcu
Dane MRiRW pokazują, że krajowe ceny skupu mleka (klasa ekstra) rosły gwałtownie od sierpnia do grudnia ubiegłego roku po zaliczeniu wielomiesięcznego dołka w okresie czerwiec-lipiec. Dane o cenie średniej ze stycznia pokazały jednak skokowy spadek ceny z 2,634 zł/l do 2,285 zł/l. W lutym cena średnia skupu praktycznie nie zmieniła się, a w marcu (dane MRWiRW się kończą) delikatnie wzrosła do 2,293 zł/l. Nadal marcowy poziom ceny średniej skupu mleka był o 11 procent wyższy niż w analogicznym miesiącu 2024 roku.
Cena średnia skupu mleka (klasa ekstra) w Polsce od 2018 roku:
Źródło: FAO, MRiRW