środa, 29 listopada, 2023
spot_img

Susza i upały wzniecają coraz więcej pożarów w środkowej, wschodniej i południowej Europie

spot_img

Po upałach w zachodniej i południowej Europie, teraz trudnej pogodzie będą musieli przeciwstawić się mieszkańcy Polski i Bałkanów. Po suchym i upalnym czerwcu w Niemczech szaleją pożary na ogromną skalę. Najbliżej Polski wczoraj w Elbe Elster zaledwie 120 kilometrów od polskiej granicy szalał pożar, który objął swoim zasięgiem 800 ha zbóż, łąk i lasów. Pożar rozprzestrzeniał się tak szybko i niekontrolowanie, że dla bezpieczeństwa ewakuowano kilka wsi.

Od kilku dni płoną także lasy w całej wschodniej, środkowej i północnej części Niemiec. Pomimo lokalnych burz w zachodniej Polsce w nadchodzącym tygodniu sytuacja pożarowa nie jest wcale lepsza. W piątek w rejonie Zgorzelca pożar objął swoim zasięgiem 80 ha lasów i łąk.

W nadchodzącym tygodniu upały rozleją się po całej wschodniej, południowej, środkowej Europie. Burze będą lokalne i sporadyczne, które punktowo złagodzą sytuację pożarową na nie dłużej niż 1 dzień. Podczas burz silniej powieje. Pożary mogą powstawać w wyniku zarówno wyładowań atmosferycznych, podpaleń bądź samozapłonów z powodu przesuszonego materiału leśnego. 

Źródło zdjęć: Landkreis Elbe-Elster

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x