piątek, 20 września, 2024
spot_img

Susza i inne klęski – ulgi i umorzenia

Rolnicy będący dzierżawcami nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w przypadku gdy ich gospodarstwo dotkną niekorzystne zjawiska przyrodnicze, takie jak: huragan, gradobicie, pożar, powódź, susza, wymarznięcie i inne, mogą zwrócić się do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z wnioskiem o obniżenie czynszu dzierżawnego.
Mówi o tym art. 700 Kodeksu cywilnego: „Jeżeli wskutek okoliczności, za które dzierżawca odpowiedzialności nie ponosi i które nie dotyczą jego osoby, zwykły przychód z przedmiotu dzierżawy uległ znacznemu zmniejszeniu, dzierżawca może żądać obniżenia czynszu przypadającego za dany okres gospodarczy”.

Powodem obniżenia są więc zdarzenia wynikające ze szkodliwego działania sił przyrody, na które dzierżawca nie mógł mieć wpływu.

Raty, umorzenia i umowy

Wystąpienie powyższych, niekorzystnych zjawisk przyrodniczych może być również podstawą do rozłożenia na raty lub umorzenia należności KOWR (części lub całości czynszu dzierżawnego). Podstawą jest tu § 2 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 listopada 2009 r., w sprawie szczegółowych przesłanek odroczenia, oraz trybu postępowania w tych sprawach (Dz.U. Nr 210, poz. 1619).

Zgodnie z zasadą przyjętą w Ośrodku, jeśli strata jest równa bądź przekracza dwukrotność obniżki udzielonej na podstawie art. 700 K.c., Ośrodek może w formie umowy zawartej z dzierżawcą, umorzyć czynsz o połowę zastosowanej obniżki, pod warunkiem że dzierżawca:
– nie ma żadnych zaległych płatności z tytułu jakichkolwiek umów zawartych z Ośrodkiem,
– uiści w terminie nieumorzoną część czynszu.

Programy i odroczenia 

Natomiast w przypadku ustanowienia uchwałą Rady Ministrów programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, spowodowane wystąpieniem niekorzystnych zjawisk przyrodniczych, Ośrodek może stosować odroczenia w płatnościach z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy, bez stosowania opłat i odsetek za okres odroczenia oraz ulgi w opłatach czynszu dzierżawnego. Pomoc w ramach takiego programu może być udzielana rolnikom u których szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji w gospodarstwie rolnym i szkody te zostały potwierdzone protokołem komisji.

Wniosek dzierżawcy o udzielenie pomocy powinien być złożony we właściwym oddziale terenowym KOWR w formie pisemnej, odpowiednio uzasadniony i udokumentowany. Dokumenty jakie należy załączyć do wniosku, zostały wymienione we wzorze wniosku dostępnym min. na stronie internetowej KOWR.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: KOWR, WIR,
Foto: Pxabay

 

 

 

spot_imgspot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników