Co znajdziesz w artykule?
Według grudniowego wydania JRC MARS Bulletin , uprawy ozime są w stanie od umiarkowanego do dobrego w większości krajów Europy. Pozostają słabo rozwinięte w częściach Rumunii i Bułgarii, a także we wschodniej Ukrainie i dużych częściach europejskiej Rosji.
Niedobór deszczu wpłynął korzystnie na uprawy w kilku regionach
W dużej części Europy odnotowano znaczny deficyt deszczu w okresie sprawozdawczym (od 1 listopada do 7 grudnia), choć bez negatywnego wpływu na uprawy. Po bardzo deszczowym wrześniu i październiku na Półwyspie Iberyjskim, niemal całkowity brak opadów w listopadzie w połączeniu z temperaturami powyżej średniej stworzył korzystne warunki dla wydłużonego okna siewu i umożliwił rolnikom szybkie przeprowadzenie operacji siewu.
W północno-wschodniej Hiszpanii, szczególnie w Aragonii, do niektórych nadmiernie mokrych pól nie można było dotrzeć na czas; niektórzy rolnicy planują siać odmiany upraw o krótszym cyklu w grudniu i styczniu, aby złagodzić opóźnienia. Również w północnych Włoszech suche warunki sprzyjały siewowi i początkowemu rozwojowi zbóż ozimych.
W zachodniej Europie warunki pogodowe były wystarczające, aby dokończyć zasiewy zbóż ozimych; mimo opóźnień, ogólne warunki są pozytywne.
W Europie Środkowej i Północnej, gdzie zasiewy zostały już zakończone, łagodne okresy chłodu nie miały negatywnego wpływu, a rezerwy wody w glebie utrzymywały się znacznie powyżej poziomów krytycznych.
Nadal istnieją obawy dotyczące suchych warunków glebowych na Sycylii i w regionie północno-zachodniej Afryki
Na Sycylii opady deszczu w okresie sprawozdawczym były wystarczające, aby stworzyć odpowiednie warunki do siewu pszenicy durum. Jednak sytuacja pozostaje delikatna, ponieważ podglebie są nadal bardzo suche.
W regionie północno-zachodniej Afryki utrzymywały się niezwykle ciepłe i suchsze niż zwykle warunki. Istnieje pilna potrzeba opadów deszczu, aby stworzyć odpowiednie warunki do siewu, zwłaszcza w Maroku i zachodniej Algierii.
Opóźnienie w budowaniu tolerancji na zimno – szczególnie niepokoi w przypadku słabo rozwiniętych upraw w częściach Rumunii, Bułgarii, Ukrainy i Rosji
W wielu częściach Europy nabieranie odporności na zimno, umożliwiającej przetrwanie mrozu w okresie spoczynku zimowego, jest nieco opóźnione w przypadku upraw wysianych o zwykłej porze.
Jest to najbardziej widoczne w Polsce i krajach bałtyckich. Jednak wrażliwość upraw ozimych jest szczególnie niepokojąca we wschodniej Ukrainie, europejskiej części Rosji, południowo-środkowej Rumunii i północno-wschodniej Bułgarii, gdzie siew i początkowy rozwój pszenicy ozimej były poważnie utrudnione z powodu bardzo suchych wierzchnich gleb, co spowodowało, że uprawy są obecnie słabo rozwinięte i w złym stanie.
Źródło: KE