Długo wyczekiwane przez strażaków i ratowników rozporządzenie dotyczące świadczeń ratowniczych weszło w życie w środę. Od dziś strażacy ochotnicy mogą składać wnioski o 200 zł miesięcznie za wysługę lat w ochotniczej służbie.
Dla kogo przeznaczone jest świadczenie?
Ze świadczenia mogą skorzystać druhowie i druhny OSP, którzy służyli co najmniej przez 25 lat – w przypadku mężczyzn – oraz 20 lat – w przypadku kobiet. W tym czasie powinni co najmniej raz w roku brać udział w działaniach i akcjach ratowniczych. Przy naliczaniu wysługi lat nie jest jednak konieczne zachowanie ciągłości. OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia.
Świadczenie ratownicze zgodnie z nowymi przepisami przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. OSP, do której należy strażak ratownik OSP.
Osobie, która złoży wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, przyznaje się prawo do świadczenia ratowniczego od miesiąca wejścia w życie ustawy. Świadczenie wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. miesięcznie, do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie ratownicze – poinformowała w środę Państwowa Straż Pożarna.
Wzór oświadczenia znajduje się na stronie:https://www.gov.pl/attachment/d7d30761-5322-48f4-b4b6-374456905536.
źródło: https://www.gov.pl/web/kgpsp
Zdj:pixabay