Co znajdziesz w artykule?
W dniach 6-7 lutego 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej na którym RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.
- stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.
Oznacza to, że stopy procentowe nie zmieniły się już czwarty miesiąc z rzędu.
Inflacja powinna spadać do marca 2024
„W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku niższej krajowej inflacji. W I kw. 2024 r. roczna dynamika CPI prawdopodobnie istotnie spadnie, przy czym spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy.
Możliwy wzrost inflacji od II kwartału 2024
„W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak niepewnością, w tym związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce. W przypadku przywrócenia wyższej stawki podatku VAT na żywność oraz podniesienia cen energii, w II połowie 2024 r. inflacja może istotnie wzrosnąć. Jednocześnie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie podwyższona dynamika nominalnych wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym”.
Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów
Warto przypomnieć, że wcześniej (przed wyborami parlamentarnymi) RPP podejmowała nieakceptowane przez większość ekspertów decyzje o cięciu stóp procentowych (-1% podczas dwóch posiedzeń we wrześniu i październiku 2023).
Źródło: NBP