W drugiej dekadzie listopada warunki agrometeorologiczne dla zakończenia wegetacji roślin ozimych na Ukrainie były w miarę dobre. Jak zauważyli ukraińscy agrometeorolodzy, rozwój roślin w podanym okresie następował powoli w dni ciepłe i prawie zatrzymywał się w dni, gdy temperatura nocna spadała do wartości ujemnych. Przewaga umiarkowanie ciepłej pogody z mgłami i zamgleniami była czynnikiem sprzyjającym wzrostowi i rozwojowi upraw ozimych, szczególnie późnych.
„Na niektórych terenach odnotowano zmiany w rozwoju fazowym – zwiększyła się powierzchnia zasiewów odchwaszczonych. Jednak z powodu jesiennej suszy w początkowym okresie rozwoju na niektórych polach centralnych i wschodnich regionów część upraw pozostała w stanie słabym i słabo rozwiniętym, w niektórych miejscach plantacje wykazywały jedynie nierównomierny wzrost” – precyzuje raport.
Według definicji agrometeorologów zagęszczenie upraw kształtowało się w przedziale 235-660 roślin na 1 m², krzewienie wynosiło 1,5-2,6 pędów na roślinę. Wysokość roślin w fazie krzewienia wahała się od 6 do 38 cm. W ocenie agrometeorologów stan roślin przed nadejściem zimy jest w większości dobry, w niektórych obszarach regionów centralnych i północno-wschodnich – zadowalający.
„Według danych na dzień 20 listopada niemal w całym kraju, przy spadku średnich dobowych temperatur poniżej +3-5°С, odnotowano wygaśnięcie aktywnej wegetacji roślin ozimych” – stwierdzają eksperci.
Źródło: Agravery