Co znajdziesz w artykule?
Na rządowej stronie legislacji pojawił projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniający rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. W świetle zmian, na etykiecie miodu będzie wymagane dokładne podanie jego kraju pochodzenia.
Dotychczasowe przepisy umożliwiały niesprecyzowane oznakowanie miodu na etykietach
Obecnie w Polsce na etykietach miodu podawana jest nazwa kraju lub krajów, z których pochodzi miód. Jeśli miód pochodzi z wielu krajów, informuje się, że jest to mieszanka miodów z UE, spoza UE lub obu tych źródeł. Obowiązujące przepisy nie wymagają jednak podawania konkretnego kraju pochodzenia, co może wprowadzać zamieszanie wśród konsumentów, utrudniając im świadomy wybór.
Nowe przepisy dla jasnego oznakowania pochodzenia. Co się zmieni?
W projekcie zmieniający rozporządzenie proponuje się, uściślenie oznakowania miodu poprzez wskazanie, że jeśli miód składa się z mieszanki miodów pochodzących z więcej niż jednego państwa, to na etykiecie należy podać nazwy państw w kolejności malejącej, począwszy od nazwy państwa z którego miód stanowi objętościowo największą zawartość w produkcie.
Odpowiedź na apel pszczelarzy
Jak poinformował wiceminister rolnictwa i rozwoju Wsi Janusz Kowalski, proponowane zmiany są odpowiedzią na wnioski pszczelarzy, którzy zwracali się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z postulatami wprowadzenia skutecznych działań informacyjnych mających na celu udostępnienie konsumentom informacji o pochodzeniu miodu.
📍 Przedstawiam przygotowany z mojej inicjatywy uwzględniający postulaty polskich pszczelarzy projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniający rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów… pic.twitter.com/oAv6hmj7RU
— Janusz Kowalski 🇵🇱 (@JKowalski_posel) September 20, 2023
Co sądzicie o proponowanych zmianach? Okażą się one pomocne dla producentów miodu? Dajcie znać w komentarzach!
źrodło:legislacja.gov.pl
Nic to nie da bo nie ma w tym rozporządzeniu mowy jak to będzie kontrolowane . Papier wszystko przyjmie
Papier wszystko przyjmie a kto skontroluje co jest w słoiki