Kolejny tydzień z grypa ptaków wpływa na podaż żywca kurcząt rzeźnych na krajowym rynku. Następstwem tego są znaczne podwyżki w krajowych skupach. W przypadku eksportu mięsa drobiowego z Polski cały czas jest poziomem podobny do tego, co mogliśmy oglądać przed rokiem. Niestety, także cały czas, ceny wywozu są bardzo niskie, nawet o 30 procent niższe na niektórych kierunkach eksportowych. Ostatnio zapowiedziane luzowanie obostrzeń będzie wpływało na podtrzymanie wysokich cen na rynku w nadchodzących tygodniach.
Po ile brojler, a po ile tuszka?
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w minionym raporcie na rynku krajowym odnotowano rozbieżne kierunki cen.
Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w dniach 18.04 -25.04.2021 rtuszki kurcząt patroszonych zbywano średnio po 6,51 zł/kg, o 8,6 % więcej niż przed tygodniem. Natomiast cenatuszek indyków kontynuowała wzrost cen. Cena w skupie wyniosła 11,18 zł/kg.
Cena za kilogram brojlera nieznacznie spadła. W skupie uzyskać było można ok. 3,78 zł/netto. Była to cena o 5 gr/kg niższa niż w poprzednim notowaniu.
Kaczki natomiast podrożały. W skupie za kilogram kaczki można było uzyskać ok. 4,74 zł/netto, o 1.4% wiecej niz ostatnio.
Ceny w skupie indyków także wzrosły. Za indory dostawcy uzyskiwali przeciętnie 5,82 zł/kg a w przypadku indyczków cena 5,83 zł/kg
źródło: gov.pl
kowr.pl
zdj: pixabay.com
Będzie jeszcze drożej. Cały czas bagatelizuje się wpływ ptasiej grypy…