Krajowa Rada Spółdzielcza wystosowała list do Premiera Mateusza Morawieckiego z deklaracją woli uczestnictwa w budowaniu Narodowego Holdingu Spożywczego realizowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Krajowi Spółdzielcy pragną współtworzyć holding nie tylko w zakresie produkcji, ale też dystrybucji i handlu.
Zgodnie ze swą deklaracją, KRS widzi w tego rodzaju współpracy możliwość dalszego rozwoju spółdzielczości jako sektora działającego w szeroko rozumianym społecznym interesie.
Społem, SCh, RSP i mleczarnie
Propozycje spółdzielców obejmują min. wykorzystanie jej szerokiej bazy przetwórczej, dystrybucyjnej i handlowej.
Na jej potencjał składa się aż: 286 spółdzielni spożywców Społem zajmujących się handlem detalicznym, produkcją oraz gastronomią. 924 gminne spółdzielnie Samopomoc Chłopska, czyli podmioty zajmujące się przetwórstwem, handlem detalicznym i gastronomią. KRS to również 566 rolniczych spółdzielni produkcyjnych zajmujących się tzw. produkcją podstawową na rzecz rolnictwa i gospodarki, przetwórstwem, a także, w pewnym zakresie, handlem detalicznym. W skład Krajowej Rady Spółdzielczej wchodzi również 120 spółdzielni mleczarskich (przetwórstwo i dystrybucja) oraz 41 spółdzielni ogrodniczo-pszczelarskich (głównie obrót hurtowy).
– Z zainteresowaniem przyjęliśmy informację przedstawicieli rządu o zamiarze utworzenia w naszym kraju państwowego holdingu spożywczego, w ramach którego działałaby również sieć sklepów spożywczych – stwierdził prezes KRS Mieczysław Grodzki. – Jak rozumiemy, ideą tego przedsięwzięcia jest działanie na rzecz obniżenia cen podstawowych artykułów spożywczych dla konsumentów, m.in. poprzez skrócenie drogi ich dystrybucji „od pola do stołu”. Trudno odmówić zasadności tak postawionej tezie.
https://agroprofil.pl/p/program-ochrony-roslin-warzywnych-2020/
Warunki do omówienia
KRS dokonała już wstępnej analizy rządowego projektu, stąd propozycja, jak to ujęto: operacyjnego włączenia się w to przedsięwzięcie.
Spółdzielcy podkreślają, że gotowi są do rozmów z rządem na temat warunków uczestnictwa w projekcie. Ich ambicją jest podniesienie roli i znaczenia spółdzielczości dla gospodarki narodowej jak to ma miejsce w innych krajach Unii Europejskiej
Porozumienie z rządem i swoje zaangażowanie w budowę Narodowego Holdingu Spożywczego spółdzielcy traktowaliby jak swoiste potwierdzenie równego traktowania przez rządzących wszystkich form własności w Polsce.
Przypomnijmy: o rządowych koncepcjach tworzenia narodowego Holdingu Spożywczego pisaliśmy już wcześniej – TUTAJ.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i fot.: Krajowa Rada Spółdzielcza
Holding spożywczy i Warzywniak Plus – nowe propozycje rządu?