niedziela, 1 sierpnia, 2021

Spadki na giełdach nie miały wpływu na krajowe ceny zbóż

-REKLAMA-spot_img

Najnowsze dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe olbrzymiej większości raportowanych zbóż nadal rosły w krajowych punktach skupu w tygodniu 08-14.03.2021. Wzrosty ceny średniej były zróżnicowane i mieściły się w przedziale 1,0-7,0%. Największa skala podwyżek dotyczyła jęczmienia konsumpcyjnego (+7%, do 787 zł/t). Po ok. 3% wzrosła w ciągu tygodnia cena żyta (do 706 zł/t-konsumpcja i 728 zł/t-pasza) oraz jęczmienia paszowego (do 817 zł/t). Wśród drożejących zbóż była też pszenica (+1%). W przypadku ziarna kupowanego na konsumpcję cena wzrosła do 962 zł/t, podczas gdy za pszenicę przeznaczoną na cele paszowe płacono średnio 976 zł/t. Ceny pszenicy i większości pozostałych zbóż są teraz najwyższe od  2013 roku.

W analizowanym tygodniu zboża paszowe stanowiły 67% zakupów, w tym pszenica 36%, kukurydza 11%, pszenżyto 10% i żyto 5%. Udział pszenicy konsumpcyjnej w skupie wzrósł minimalnie w ciągu tygodnia i wyniósł 30%.

Obecne poziomy cen pszenicy są w kraju o 25-30%, a kukurydzy o dokładnie 1/3 wyższe niż rok temu. Wszystkie zboża, oprócz żyta, notują też wieloletnie rekordy cen. Ceny żyta są teraz zbliżone do tych sprzed dwóch lat.

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:

Na giełdzie Euronext-Paryż w analizowanym tygodniu (8-12 marca 2021) rozpoczęła się fala przecen (trwa do dzisiaj – 19.03.2021), która obniżyła o kilka procent notowania kontraktów futures (zwłaszcza serii na stare zbiory).   

Notowania pszenicy na giełdzie w Paryżu na tle zmian kursu złotego:

Śladem giełdy w Paryżu spadła cena pszenicy w portach do ok. 1000 zł/t, ale osłabienie złotego w stosunku do euro i dolara (patrz wykres) zmniejszyło skalę obniżki. Rekordowe zbiory zbóż, w tym pszenicy sprawiają, że od początku sezonu 2020/21 wyeksportowaliśmy drogą morską 2,5 mln ton ziarna, z czego 2,3 mln ton stanowi pszenica (wzrost o 1/3 rok do roku). Nasz udział w unijnym eksporcie pszenicy przekracza 12% i daje to nam trzecie miejsce w rankingu  za Francją (29%) i Litwą (14%).

Dla krajowego rynku, obok eksportu drogą morską, olbrzymi wpływ na poziom cen ma rynek niemiecki. W Niemczech większość zbóż jest dużo droższa niż u nas, stąd tamtejsze wytwórnie pasz i młyny chętnie zaopatrują się w surowiec u wschodniego sąsiada. Zdarza się też, że eksporterzy z Niemiec doładowują też polskim zbożem statki.

Na krajowym rynku podaż zbóż ze strony rolników jest ograniczona ze względu na przygotowywanie się do wiosennych prac w polu. Stąd przeważają oferty zakupu, a najwyższe od 2013 roku ceny zbóż utrzymują się nadal. Wyjątkiem jest tu żyto, które kosztowało równie dużo przed dwoma laty.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: MRiRW, Euronex-Paryż

-REKLAMA-spot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
532ObserwującyObserwuj
7,980SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły