Co znajdziesz w artykule?
Czy wiesz, że Cefetra – specjalizująca się w skupie zbóż, oleistych i strączkowych – działa już 20 lat na polskim rynku? Cefetra rocznie skupuje ok. 1–1,5 mln ton surowców rolnych, głównie zbóż. Z tego kukurydza stanowi 250–300 tys. ton, pszenica 200 tys. ton, rzepak ok. 120 tys. ton, a strączkowe – ok. 55 tys. ton.
Polskie zboże podbija świat – imponujące wyniki Cefetra
– Polskie zboże i surowce paszowe trafiają przez nas prawie na cały świat. Wysłaliśmy żyto do Japonii i USA, owies do Turcji, kukurydzę do Islandii, pszenicę na Bliski Wschód. Handlowaliśmy śrutą sojową i importowaliśmy biomasę z Indonezji na potrzeby przemysłu energetycznego. Nasze wyniki wyglądają imponująco, choć polski oddział Cefetra stanowi jedynie ok. 5% obrotu całej Grupy – mówi Tomasz Pasalski, prezes Zarządu Cefetra.
Mowa o Grupie Cefetra, holenderskiej korporacji z siedzibą w Rotterdamie. Składają się na nią 11 spółek działających głównie w Europie, a także przedstawicielstwa w obu Amerykach oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Historia Cefetry to po prostu historia holenderskich spółdzielni rolniczych, produkujących pasze i poszukujących stałych źródeł surowców. Komponenty paszowe, skupowane w ogromnych ilościach z całego świata, są tam bowiem potrzebne ze względu na bardzo rozwiniętą produkcję zwierzęcą.
Cefetra w Polsce: historia dynamicznego rozwoju
Rolnicze kooperatywy z Holandii założyły w 1988 r. firmę Cebeco Feed Trading. To ona, przekształcona w 2002 roku w spółkę o nazwie Cefetra, została zakupowym ramieniem holenderskiego przemysłu paszowego. W 2004 r. spółka otworzyła swój oddział w Polsce.
– Cefetra w Polsce od początku w 2004 r. zaczęła dynamicznie się rozwijać. Już rok później weszliśmy w konsorcjum z ADM Szamotuły. Wspólnie w drodze przetargu kupiliśmy Bałtycki Terminal Zbożowy w Gdyni. To pozwoliło nam bezpośrednio sprowadzać śrutę sojową z Ameryki Południowej. W czerwcu 2005 roku przypłynął pierwszy statek. Nazywał się Adrianople i dostarczył do Gdyni 20 tys. ton surowca. Import śruty przez naszą firmę wzrósł aż do ok. 0,5 mln ton rocznie, co stanowiło 25% zapotrzebowania na ten komponent białkowy w Polsce – wspomina Tomasz Pasalski.
Rozwój infrastruktury magazynowej i handlowej w Polsce
Cefetra zaczęła rozbudowywać własną bazę magazynową. Firma kupiła elewatory w Dobrym Mieście i Nidzicy, w 2011 r. – w Lęborku.
– Czwarty magazyn wybudowaliśmy od podstaw w 2016 r. w Pawłowie. Postanowiliśmy także zwiększyć możliwości suszenia mokrej kukurydzy do 50 tys. ton w sezonie. Wydajne suszarnie stanęły przy magazynach w Pawłowie i w Dobrym Mieście – podkreśla Marcin Miśkiewicz, Product Manager, zastępca prezesa Zarządu Cefetra.
Sukcesywne inwestycje firmy w bazę magazynowo-przetwórczą pokazują, jak bardzo perspektywiczny jest polski rynek rolny. Było to spójne ze strategią nowego właściciela, który w 2012 r. przejął akcje Grupy Cefetra. Zarząd Grupy podjął bowiem decyzję, aby skoncentrować się na rynku europejskim. Oznaczało to rozszerzenie portfolio handlowego Cefetry w Polsce o praktycznie wszystkie surowce rolne na potrzeby przemysłu paszowego i spożywczego. Do tego doszły oleje roślinne i produkty mleczne.
Zakład przerobu roślin strączkowych na koncentrat białkowy
Najnowszą inwestycją Cefetry jest zakład przerobu roślin strączkowych na koncentrat białkowy. Oddano go do użytku w 2024 roku w Dobrym Mieście. Dlatego też firma jest zainteresowana pozyskiwaniem na szeroką skalę nasion roślin strączkowych (bobowatych).
Przy obecnej skali zakupów – ok. 55 tys. ton nasion roślin białkowych rocznie, gdzie ok. 60% stanowi bobik, a 25% groch – Cefetra jest największym podmiotem skupującym ten asortyment w kraju.
Co ciekawe, już 80% wszystkich umów zakupu zawieranych jest formie elektronicznej. Priorytetem firmy jest bowiem tworzenie i utrzymywanie sprawnych oraz przewidywalnych warunków współpracy dla rolników. Cztery bazy magazynowe: w Dobrym Mieście, Lęborku, Nidzicy i Pawłowie, własna przetwórnia, sprawna logistyka i pewne kanały zbytu w ramach międzynarodowej korporacji Grupy Cefetra gwarantują: pewny zbyt, dobre ceny, rzetelną płatność za dostarczone towary.
źródło: Jakie będą ceny zbóż w 2025 roku? Eksperci ujawniają, co czeka rynek!