czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Skonsolidowany wynik finansowy za 2020 rok w koncernie SDF

spot_imgspot_img

22 kwietnia 2021 r. rada nadzorcza SDF, włoskiego koncernu z siedzibą w Treviglio (prowincja Bergamo) zaliczanego do światowych liderów w produkcji ciągników, maszyn rolniczych i silników wysokoprężnych, zatwierdziła skonsolidowany wynik finansowy za 2020 rok.

Bilans oraz rachunek zysków i strat

Firma zakończyła 2020 rok z przychodem wynoszącym 1,146 mln. euro (10% spadek w stosunku do 2019 r.) i EBITDA na poziomie 109 mln euro (9,5%) – to najlepszy wynik w historii SDF, wyższy o 8,7% od odnotowanego w poprzednim roku. Dzięki świetnemu poziomowi zysku, jaki udało się osiągnąć, średnio- i długoterminowy plan inwestycyjny zostanie utrzymany w niezmienionej formie.

Główną przyczyną spadku przychodów było zamknięcie centrali w Treviglio, które trwało ok. dwa miesiące i rozpoczęło się 24 lutego, działanie to wyprzedzało krajowy lockdown wprowadzony 9 marca 2020 r. Proces ten umożliwił firmie wdrożenie niezbędnych środków bezpieczeństwa i całkowite przeprojektowanie stanowisk produkcyjnych i systemu logistycznego w sposób zgodny z procedurami wdrożonymi w zakładach w Chinach. Przyczyniło się to w znacznym stopniu do ograniczenia liczby zakażeń wirusem Covid-19 w zakładzie produkcyjnym.

Odnotowany zysk netto wyniósł 39,3 mln euro czyli 3,4% – praktycznie tyle samo, co w 2019 roku (3,5%). Sytuacja finansowa netto na dzień zamknięcia oznaczała zadłużenie na poziomie 176 mln euro, czyli spadek o 106 mln euro (-38%) w stosunku do roku poprzedniego. Wartość ta potwierdza poprawę stabilności finansowej w 2020 r.

Premia wynikowa i zatrudnienie nowych pracowników

We Włoszech, koncern SDF przyznał premię wynikową wszystkim pracownikom, raz jeszcze plasując się wśród krajowych liderów pod względem wartości przyznanych gratyfikacji. Mówiąc konkretniej: pracownicy działu produkcji otrzymali premię w wysokości 5135 euro, co stanowi najlepszy wynik w historii. Uogulniając, w ciągu ostatnich dziesięciu lat wskaźnik rentowności wzrósł o 50% do 805 euro.

Firma zatrudniła 230 nowych współpracowników w zakładzie w Treviglio na stanowiskach administracyjnych i operacyjnych w drodze bezpośredniego naboru, na podstawie umów na konkretne projekty oraz umów średnio- i długoterminowych, przy ogólnej liczbie zatrudnionych we Włoszech wynoszącej 1375 osób.

Innowacyjność i Smart Farming

Jako lider cyfrowej transformacji w sektorze rolniczym SDF wdrożył w 2020 r. trzy nowe rozwiązania rolnictwa precyzyjnego, ukierunkowane na maksymalizację produktywności i ograniczenie do minimum wpływu na środowisko: SDF Fleet Management do zarządzania flotą maszyn, SDF Farm Management do zarządzania codziennymi czynnościami w gospodarstwie oraz SDF Field Management we współpracy z IBF Servizi do maksymalizacji wykorzystania pól.

Nowe usługi są udostępniane za pośrednictwem systemu zarządzania danymi w chmurze na SDF Data Platform, cyfrowej platformie wykorzystującej sztuczną inteligencję do optymalizacji wszystkich etapów produkcji rolniczej, która gromadzi, analizuje i przetwarza dane otrzymywane z maszyn rolniczych. 

Dobrym przykładem zastosowania nowych technologii jest wprowadzenie we wrześniu 2020 r. nowego modelu ciągnika DEUTZ-FAHR 8280 TTV, który uzupełnia ofertę w klasie wysokiej mocy tej niemieckiej marki i wraz z aplikacją #AlwaysOnTractor stanowi idealne połączenie produktu i usługi.

Dążenie do innowacyjności wspierało inwestycje w badania i rozwój oraz nowe produkty, które w 2020 r. osiągnęły poziom 5% przychodów stanowiąc równowartość 57 mln euro. 

Pandemia spowodowała przyspieszenie podjęcia decyzji o cyfryzacji wewnętrznych i zewnętrznych procesów firmy, zgodnie z celami planu strategicznego obowiązującego do 2025 r. Głównym założeniem było stworzenie nowej witryny e-commerce „SDF Store” umożliwiającej niezależne i łatwe zamawianie oryginalnych części zamiennych. Zaprojektowano ją z myślą o potrzebach rolników, którzy w coraz większym stopniu są zainteresowani cyfryzacją i poszukują nowoczesnych rozwiązań usprawniających konserwację i wydłużających cykl życia ich maszyn. 

Koncern SDF zatrudnił również nowych profesjonalistów do swojego działu R&D, którzy zajmują się analizą danych, sztuczną inteligencją oraz zaawansowanymi systemami cyfrowymi. Miało to na celu realizację projektów w oparciu o zasady zrównoważonego rolnictwa poprzez wytwarzanie maszyn, które są w stanie współdziałać z cyfrowym ekosystemem, tym samym minimalizując wykorzystanie zasobów na wszystkich etapach upraw i maksymalizując wyniki produkcji.

Rynki 

W Europie, która jest głównym rynkiem zbytu dla SDF oraz wiodących graczy w sektorze, odnotowano spadek liczby rejestracji o ok. 3,5%. W tej sytuacji udział rynkowy SFD wynosi 10,7%, co daje wzrost o niemal jeden punkt procentowy.

Bardzo pozytywne sygnały napływają z Chin, gdzie – po początkowym pogorszeniu sytuacji wskutek pandemii, SDF odnotowuje wzrost większy od średniej rynkowej.

Interesująca jest także wielkość rynku ciągników w Turcji, gdzie rok 2020 zakończył się na poziomie 50 000 sztuk, co stanowi wzrost sprzedaży tamtejszego oddziału SDF o 40% i rekordowy poziom eksportu w Europie.

Rok 2020 był także zadowalający dla SDF w Indiach, który umocnił pozycję swoich produktów na rynku dzięki doskonałym wynikom sprzedażowym oraz otrzymaniu prestiżowej nagrody Farm Power Award za nowy model serii 4E: Agromaxx 4050E, uznany za najlepszy ciągnik roku w Indiach w kategorii 41-50 KM. 

Fundacja SAME

Fundacja SAME powstała w 2017 jako fundacja, której celem jest wsparcie działalności charytatywnej SDF w zorganizowany sposób.

W 2020 r. fundacja przekazała środki na rzecz następujących inicjatyw:

  • Covid-19
  • 150 000 euro na rzecz stowarzyszeń wspierających najbardziej potrzebujących, razem  ze stowarzyszeniem Comunità Nuova kierowanym przez ojca Gino Rigoldiego
  • 144 000 euro na rzecz projektów realizowanych w Afryce, głównie dla szkoły zawodowej i szpitala Zenneti w Tanzanii

Źródło: komunikat prasowy

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x