czwartek, 10 października, 2024
spot_img

Sklepy zalewane zagranicznymi czereśniami

spot_img

Niedola dotyka polskich sadowników, którzy są załamani obecną sytuacją. Pomimo bardzo niskich cen skupu, zaczynających się już od 3 zł za kilogram owoców, chętnych na kupno słodkiego owocu brak. Jak donosi AgroUnia polskie półki uginają się pod czereśniami z Turcji. Obecnie za owoce najwyższej jakości można uzyskać 6 – 7 zł za kilogram. 

Zgniłe zagraniczne czereśnie zamiast lokalnych

„Okres czereśniowy jest w pełni i nie ma problemu z dostępnością owoców, mimo to w sklepach widnieją produkty pochodzenia zagranicznego. Polskich czereśni w ofercie brak. Tu nie chodzi o jakość produktów, bo jak widać większość z owoców leży zgniłych co jest efektem za długiej podróży.”– relacjonuje przedstawiciel Agrounii Michał Kołodziejczak wizytę w jednym z popularnych sklepów w Polsce.

Zdaniem Kołodziejczaka aby zmienić fatalną sytuację sadowników i ogólnie przedsiębiorców rolnych potrzebne jest zaingerowanie w sprawie dostępności polskich produktów w popularnych dyskontach. Szczególnie biorąc pod uwagę, że importowane czereśnie przy porównaniu cen z polskimi nie wychodzą wcale bardziej opłacalne. 

Rząd zapowiada pomoc 

Wicepremier Jarosław Kaczyński podczas niedzielnej wizyty w Mławie, poinformował o nowej strategii programu „Polski Ład” skierowaną do wsi. Ma ona uwzględniać między innymi pomoc rolnikom poszkodowanych przez klęskę żywiołową ale także pomoc w przypadku gwałtownych skoków cen. 

Rolnik najbardziej boi się, że jego praca pójdzie na marne, bo albo coś się stanie, przyjdzie klęska żywiołowa, albo nagle cena produktu gwałtownie spadnie. To ubezpieczenie jest w opracowaniu, to trudne zagadnienie, bardzo drogie, trzeba na to miliardów złotych, ale uznaliśmy, że Polskę na to stać, aby polscy rolnicy mogli prowadzić swoją produkcję pewni swego„ – oznajmił wicepremier. 

Nowa strategia ma również skupiać się na wsparciu rolniczego handlu detalicznego w skali całego kraju oraz jego ekspansji zagranicznej. Ambitny plan zakłada powstanie manufaktur, w których rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty.

Brzmi świetni! Chcielibyście mieć wybór polskich produktów w popularnych sklepach?

źródło: Agrounia
Zdj:pixabay.com

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x