Kolejne potwierdzone ogniska HPAI w kraju zmusiły wielu producentów do likwidacji tysięcy ptaków w wyniku czego na rynku obserwujemy mniejszą podaż żywca co wywiera presję na wyższe ceny w skupach. Trend wzrostowy podsycany jest wzmożonym popytem wśród konsumentów z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych. Sytuacja po świętach w sektorze drobiarskim, może przynieść obniżki lecz z uwagi na mniejszą ilość surowca w kraju nie zostaną one z nami na długo.
Po ile brojler, a po ile tuszka?
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w minionym raporcie na rynku krajowym odnotowano rozbieżne kierunki cen.
Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w dniach 21.03 – 28.03.2021r. tuszki kurcząt patroszonych zbywano średnio po 6,19 zł/kg, o 2,5% więcej niż przed tygodniem. Natomiast cenatuszek indyków kolejny konsekwentnie spada. Cena w skupie wyniosła 10,98 zł/kg.
Cena za kilogram brojlera nieznacznie wzrosła. W skupie uzyskać było można ok. 3,65 zł/netto. Była to cena o 1 gr/kg wyższa niż w poprzednim notowaniu.
Kaczki natomiast po wielu tygodniach stagnacji dalej drożeją. W skupie za kilogram kaczki można było uzyskać ok. 4,67 zł/netto.
Ceny w skupie indyków zachowały się różnie. Za indory dostawcy uzyskiwali przeciętnie 5,57 zł/kg a w przypadku indyczków cena 5,67 zł/kg
źródło: gov.pl
kowr.pl