Co znajdziesz w artykule?
Jak informuje portal Euroactiv rumuński rząd podjął w środę decyzję o rozszerzeniu listy produktów importowanych z Ukrainy, które wymagają licencji. Środek ten został podjęty w odpowiedzi na skargi rumuńskich rolników dotyczące dumpingowych cen ukraińskich produktów.
Ukraińskie jaja i drób są sprzedawane poniżej kosztów produkcji ponoszonych przez rumuńskich producentów
Rumuńscy producenci drobiu stoją w obliczu „poważnego problemu” z powodu importu jaj i mięsa drobiowego z Ukrainy, sprzedawanych po cenach znacznie poniżej kosztów produkcji w Rumunii, powiedział minister rolnictwa Florin Barbu po posiedzeniu rządu w środę (9 października).
Jaja i mięso drobiowe będą importowane jedynie na podstawie licencji
W następstwie dyskusji z przedstawicielami sektora drobiarskiego, rząd postanowił dodać jaja i mięso drobiowe do listy produktów, które mogą być importowane z Ukrainy wyłącznie na podstawie licencji.
– Naszym obowiązkiem jest ochrona rumuńskiej produkcji – wyjaśnił Barbu.
Jako państwo członkowskie UE, Rumunia ma pewne wymagania produkcyjne w sektorze drobiu, co sprawia, że koszty są „o 30 proc. wyższe niż w Ukrainie” – powiedział Florin Barbu.
System licencjonowania nie stanowi zakazu importu
Podkreślił, że nie jest to zakaz importu ukraińskich jaj i drobiu. System licencjonowania pozwala na import, jeśli podaż krajowa jest niewystarczająca. „Podjęliśmy tę decyzję licencyjną, aby zapewnić, że gdy przemysł spożywczy potrzebuje tych produktów, a Rumunia nie jest w pełni samowystarczalna, tylko rumuńscy przetwórcy mogą je importować na podstawie licencji”.
Już wcześniej wprowadzono licencje na import zboża, nasion oleistych, mąki i cukru
We wrześniu 2023 r., Rumunia wprowadziła licencje importowe na zboża i nasiona oleiste z Ukrainy i Mołdawii. Środek ten, wdrożony w październiku ubiegłego roku, został przedłużony.
Na mocy tej decyzji tylko rumuńskie firmy zajmujące się produkcją oleju i tłuszczu, przemiałem, produkcją pasz dla zwierząt i hodowlą zwierząt są uprawnione do importu produktów rolnych z Ukrainy lub Mołdawii.
SPRAWDŹ TAKŻE: Jakie są ceny zbóż na początku września 2024?
Źródło: Euroactiv.pl