niedziela, 24 października, 2021
spot_img

Rozwój usług rolniczych: zakończenie naboru

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

20 listopada 2019 r. był ostatnim dniem przyjmowania wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje w  „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”. Nabór trwał od 7 października br. Wnioski można było składać w Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wsparcie będzie finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Beneficjenci

O dotację mogły się ubiegać osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne  nieposiadające osobowości prawnej, które przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku, wykonują jako mikro- lub małe przedsiębiorstwa, działalność gospodarczą obejmującą świadczenie usług dla gospodarstw rolnych w zakresie co najmniej jednego z poniższych kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD):

  • 01.61.Z – Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną,
  • 01.62.Z – Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich,
  • 01.63.Z – Działalność usługowa następująca po zbiorach.

Na razie do ARiMR wpłynęło 459 wniosków o przyznanie pomocy w wysokości ok. 192 mln zł. Nie są to dane ostateczne, ponieważ część zainteresowanych mogła zdecydować się na wysłanie wniosków pocztą i mniej trochę czasu zanim trafią one do ARiMR.

Refundacyjny charakter wsparcia

Zgodnie z regułami naboru, wnioskodawcy mogli ubiegać się o refundację w wysokości do 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

Do kosztów tych zaliczono m.in. wydatki na zakup lub leasing (zakończony przeniesieniem prawa własności): nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń do produkcji rolnej, aparatury pomiarowej i kontrolnej, sprzętu komputerowego i oprogramowania służących do zarządzania przedsiębiorstwem lub wspomagających sterowanie procesem świadczenia usług; wdrożenie systemu zarządzania jakością, czy też opłaty za patenty i licencje.
Przy czym, pomoc przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu, który w okresie realizacji programu wynosi maksymalnie 500 tys. zł na jednego beneficjenta.
Dofinansowanie nie obejmowało natomiast zakupu nieruchomości, rzeczy używanych, a także kosztów robót budowlanych, leasingu zwrotnego oraz podatku VAT.
Ponadto, uprawnień do otrzymania tego rodzaju pomocy nie posiadały podmioty które otrzymały wsparcie w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego PROW na lata 2007-2013. Co ważne, warunek ten dotyczy wnioskodawcy, a nie małżonka.

Podsumowanie naboru

Na obecnym etapie wnioski poddane zostaną ocenie. O kolejności przysługiwania pomocy (odrębnie dla województwa mazowieckiego i łącznie pozostałych województw), decydować będzie suma punktów przyznanych na podstawie następujących kryteriów wyboru: innowacyjność; ograniczenie niekorzystnego oddziaływania na środowisko; realizacja inwestycji w powiatach o wysokim rozdrobnieniu agrarnym; nieuzyskanie pomocy finansowej w ramach PROW na lata 2007-2013 w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” lub działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” lub działania „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach tych działań.
Z uwagi na zbiorczy i ogólnokrajowy charakter naboru, szczegółowe dane dotyczące liczby złożonych wniosków i sumarycznej ich wartości, znane będą w najbliższym czasie, o czym poinformujemy.
Przypomnijmy, że poprzedni nabór organizowany w 2016 r. cieszył się dużym zainteresowaniem wnioskodawców.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR

 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły