wtorek, 21 września, 2021
spot_img

Rosną prognozy plonowania zbóż i rzepaku w UE

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

O ile w końcówce kwietnia niekorzystna pogoda sprawiła, że Europejska Agencja Monitorowania Upraw (MARS) obniżyła swoje prognozy dotyczące średniej wydajności większości zbóż i rzepaku, to w majowym biuletynie (z 25.05.2021) nastąpiła korekta plów w górę w zakresie  0,2-2,6% wszystkich zbóż z wyjątkiem pszenżyta (-0,7% m/m) i kukurydzy (0,0% m/m).

Cieplejsza i deszczowa pogoda sprawiła, że obecne szacunki zakładają średnią wydajność pszenicy miękkiej w UE na poziomie 5,91 t/ha w porównaniu do 5,86 t/ha szacowanych miesiąc wcześniej. W przypadku jęczmienia plon uśredniony został podniesiony do 4,89 t/ha z 4,86 t/ha szacowanych w kwietniu.

Obecne szacunki plonów średnich wszystkich zbóż są bardzo wysokie. Jeśli prognoza się sprawdzi, to średnia wydajność zbóż (razem) wzrośnie o 4,2% do 5,56 t/ha w stosunku do średniej pięcioletniej. Wszystkie zboża powinny plonować mocno powyżej średniej pięcioletniej.

Według analityków MARS średni plon rzepaku oceniany jest na 3,21 t/ha w porównaniu z 3,19 t/ha w zeszłym miesiącu. Oznaczać to będzie 5,2% powyżej średniej pięcioletniej.

Prognozowana wydajność średnia w UE (t/ha):

Prognozy dla Polski

Majowa prognoza dla Polski zakłada, że średnie plony zbóż i rzepaku (wyjątek kukurydza) mocno spadną w porównaniu 2020 rokiem, kiedy to zaliczyliśmy rekordowe zbiory. Nadal jednak wydajność zbóż  i rzepaku powinna być znacznie powyżej średniej.

Prognozy średniej wydajność zbóż i rzepaku w Polsce:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: Komisja Europejska

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
567ObserwującyObserwuj
8,410SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x