piątek, 6 sierpnia, 2021

Rosną prognozy plonowania zbóż i rzepaku w UE

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

O ile w końcówce kwietnia niekorzystna pogoda sprawiła, że Europejska Agencja Monitorowania Upraw (MARS) obniżyła swoje prognozy dotyczące średniej wydajności większości zbóż i rzepaku, to w majowym biuletynie (z 25.05.2021) nastąpiła korekta plów w górę w zakresie  0,2-2,6% wszystkich zbóż z wyjątkiem pszenżyta (-0,7% m/m) i kukurydzy (0,0% m/m).

Cieplejsza i deszczowa pogoda sprawiła, że obecne szacunki zakładają średnią wydajność pszenicy miękkiej w UE na poziomie 5,91 t/ha w porównaniu do 5,86 t/ha szacowanych miesiąc wcześniej. W przypadku jęczmienia plon uśredniony został podniesiony do 4,89 t/ha z 4,86 t/ha szacowanych w kwietniu.

Obecne szacunki plonów średnich wszystkich zbóż są bardzo wysokie. Jeśli prognoza się sprawdzi, to średnia wydajność zbóż (razem) wzrośnie o 4,2% do 5,56 t/ha w stosunku do średniej pięcioletniej. Wszystkie zboża powinny plonować mocno powyżej średniej pięcioletniej.

Według analityków MARS średni plon rzepaku oceniany jest na 3,21 t/ha w porównaniu z 3,19 t/ha w zeszłym miesiącu. Oznaczać to będzie 5,2% powyżej średniej pięcioletniej.

Prognozowana wydajność średnia w UE (t/ha):

Prognozy dla Polski

Majowa prognoza dla Polski zakłada, że średnie plony zbóż i rzepaku (wyjątek kukurydza) mocno spadną w porównaniu 2020 rokiem, kiedy to zaliczyliśmy rekordowe zbiory. Nadal jednak wydajność zbóż  i rzepaku powinna być znacznie powyżej średniej.

Prognozy średniej wydajność zbóż i rzepaku w Polsce:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: Komisja Europejska

Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
536ObserwującyObserwuj
8,000SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły