środa, 4 października, 2023

Rosja zablokowała działanie korytarza zbożowego by wymóc ustępstwa ze strony Zachodu

spot_imgspot_img

Unia Europejska rozważa możliwość zezwolenia rosyjskiemu bankowi rolnemu na utworzenie spółki zależnej, która ponownie będzie mogła łączyć się z międzynarodowym systemem międzybankowym SWIFT w celu przesyłania informacji i dokonywania płatności, informuje Ukrinform, powołując się na Financial Times.

Ochrona porozumienia zbożowego

Według źródeł gazety taki krok ma na celu ochronę czarnomorskiego porozumienia zbożowego, któremu zagraża ultimatum Kremla. Ewentualne ustępstwa ze strony Zachodu umożliwią Ukrainie eksport produktów spożywczych na rynki światowe. Od 26 czerwca Wspólne Centrum Koordynacyjne nie wydało zezwolenia na przystąpienie do Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego dla żadnego nowego ładunku. Poinformował o tym w piątek przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ.

Plan zaproponowany przez Moskwę w negocjacjach na temat przedłużenia umowy zbożowej po 18 lipca, w których pośredniczy ONZ, pozwoliłby rosyjskiemu bankowi rolnemu na utworzenie spółki zależnej do dokonywania płatności związanych z eksportem zboża. Spółka zależna będzie mogła korzystać z globalnego systemu Swift, który został zamknięty dla największych rosyjskich banków po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Sprawę komplikuje fakt, że Rosselchozbank jest w całości własnością Kremla. Zarówno Kreml jak i KE odmówiły komentarza w tej sprawie. Urzędnicy UE podkreślili jednak, że europejskie sankcje nie mają na celu handlu produktami rolnymi i spożywczymi, w tym zbożem i nawozami, między krajami trzecimi a Rosją.

Wstrzymana rejestracja statków

Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy informuje, że Federacja Rosyjska wstrzymała rejestrację statków w ramach korytarza zbożowego, w wyniku czego 29 statków, które miały wyeksportować 1,4 mln ton zboża do 5 krajów Azji i Afryki zostały zablokowane na wodach terytorialnych Turcji.

Według oficjalnych danych w czerwcu z ukraińskich portów wyeksportowano zaledwie 2 mln ton zboża. Kolejny milion ton żywności ładuje się lub już częściowo ładuje na 13 statków – ostatnich zarejestrowanych w Inicjatywie. Jeżeli rejestracja statków nie zostanie przywrócona, Umowa Zbożowa zostanie całkowicie wstrzymana – podkreśla resort.

Obniżenie cen żywności

Przez 11 miesięcy 45 krajów otrzymało 32,5 mln ton żywności. Jednocześnie świat nie otrzymał dodatkowych 25 milionów ton z powodu rosyjskiej dywersji. Ale nawet przy tych wskaźnikach, według ONZ, możliwe było obniżenie światowych cen żywności o 22%. Jest to bezpośredni dowód, że ​​świat potrzebuje porozumienia zbożowego.

Popieramy oświadczenie Wspólnego Centrum Koordynacyjnego, że wszystkie strony porozumienia powinny niezwłocznie zapewnić dostęp statkom do eksportu żywności, ponieważ stwarza to zagrożenie żywnościowe dla całego rynku światowego. Tylko dzięki wspólnym wysiłkom świat może powstrzymać rosyjski szantaż żywnościowy” – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo Infrastruktury wzywa także partnerów Porozumienia i wszystkie kraje cywilizowanego świata do „obrony swojego prawa do żywności”.

Resort podkreśla, że ​​Ukraina ze swojej strony będzie też bronić prawa do swobodnej żeglugi komercyjnej, które jest zapisane w konwencjach międzynarodowych.

Źródło: Ukrinform

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x