piątek, 21 lutego, 2025

Rosja wyparła Francję z algierskiego rynku zbożowego

spot_img

Rosja niemal całkowicie wyparła Francję z algierskiego rynku zbożowego, donosi francuski dziennik L’Opinion. Według publikacji, 10 lat temu Paryż był głównym dostawcą żywności do Algierii. Niecałe trzy lata temu, w 2022 roku, Francja była nadal drugim co do wielkości dostawcą żywności. Wartość wysłanych produktów rolno-spożywczych wyniosła 1,3 miliarda euro. Były to głównie zboża, bydło żywe, produkty mleczne, cukier, ciasteczka i konserwy. W 2023 roku eksport zmniejszył się o połowę, a w 2024 r. nastąpił swobodny spadek.

Algierskie potrzeby na zboża zaopatruje Rosja

„Rosja obecnie dostarcza 90% pszenicy, której potrzebuje kraj”, „w Algierii to państwo kupuje pszenicę, jest monopolistą. Państwo obniżyło wymagania, zgodziło się kupować pszenicę gorszej jakości, w której były pluskwy, aby móc kupić coś innego niż najlepszej jakości pszenicę francuską” – zauważa publikacja. Eksperci przewidują, że w 2025 roku wielkość francuskich dostaw wyniesie zero.

Problemy mają również francuscy producenci bydła

To samo dotyczy sprzedawców bydła. Algieria stanowiła ważny rynek zbytu dla bydła, przeznaczonego na mięso i mleko. W 2022 roku francuski sektor sprzedał zwierzęta za kwotę 167 milionów euro. W 2024 roku nic albo prawie nic.

Algieria ogranicza również zakupy produktów mlecznych pochodzących z Francji

Mleczarstwo to jeden z segmentów, który opiera się powolnemu pogorszeniu sytuacji w handlu. Jednak francuski eksport mleka w proszku i sera spadł o jedną czwartą między styczniem a listopadem w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 r. Jednym z głównych dostawców Algierii jest teraz Nowa Zelandia.

Powodem ograniczenia handlu z Francją jest spór o Saharę Zachodnią

Algieria celowo wykluczyła Francję ze swoich głównych rynków zaopatrzenia po wypowiedziach Emmanuela Macrona na temat spornych terytoriów Sahary Zachodniej.

Sytuacja w Saharze Zachodniej jest od dziesięcioleci przedmiotem trwającego sporu międzynarodowego. O niepodległość Sahary Zachodniej zabiega Front Polisario, który powstał w połowie lat 70. XX wieku i po odejściu hiszpańskich kolonizatorów proklamował Saharyjską Arabską Republikę Demokratyczną, a następnie, przy wsparciu Algierii, rozpoczął walkę zbrojną. Walki w strefie konfliktu trwały do ​​1991 roku i ustały po wysłaniu tam misji pokojowej przez ONZ. Pomimo licznych inicjatyw pokojowych podejmowanych przez społeczność międzynarodową, spór nie został rozwiązany ze względu na diametralnie różne stanowiska stron.

Francja mierzy się z najgorszym od dziesięcioleci wynikiem eksportu pszenicy z powodu konfliktu z Algierią, słabego popytu w Chinach i słabych zbiorów. Skutkiem tego jest utrata udziałów w rynku przez największego producenta zbóż w Unii Europejskiej na rzecz bardziej przystępnych cenowo i wydajnych producentów, takich jak Rosja.

Źródło: L’Opinion, TASS

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x