Co znajdziesz w artykule?
Rolnicy wystąpili o prawie 6 miliardów złotych, ale funduszy wystarczy jedynie dla nielicznych! Ile punktów trzeba zdobyć, by uzyskać dotację na ochronę środowiska i klimatu?
Duże zainteresowanie dotacjami związanami z ochroną środowiska
Zakończony niedawno nabór wniosków o dotacje związane z ochroną środowiska i klimatu w ramach Programu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 cieszył się dużym zainteresowaniem rolników, podobnie jak każde postępowanie dotyczące zakupu maszyn rolniczych. Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że aby uzyskać dotację, trzeba zdobyć przynajmniej 26 punktów.
– Wiele gospodarstw nie otrzyma wsparcia w ramach tego naboru. Jest to część długotrwałego trendu, w którym liczba rolników „odprawianych z kwitkiem” rośnie – komentuje Radosław Werbiński, ekspert Agraves, dyrektor działu doradztwa, który od 21 lat wspiera rolników w pozyskiwaniu dotacji.
Wnioski o wartości 5,7 miliarda złotych. Limit wynosi 929 mln
W ramach zakończonego naboru złożono 3 024 wnioski grupowe i 25 373 wnioski indywidualne.
– Łączna wartość wnioskowanych dotacji wynosi 5,776 miliarda złotych, a limit dostępnych środków to 929 milionów złotych – mówi Maria Rozdzielska, kierownik projektu dotacji w Agraves.
To oznacza, że większość rolników nie otrzyma dotacji. Agencja szacuje, że wsparcie trafi tylko do 3 325 rolników, co stanowi zaledwie niewielką część wnioskodawców.
– Przed naborem wielu przewidywało, że wszystkie wnioski grupowe zostaną pozytywnie ocenione. Okazuje się, że jednak niekoniecznie, a większa liczba dotacji może trafić do rolników indywidualnych – zauważa Maria Rozdzielska.
Zachęcające zasady przyciągnęły rolników do składania wniosków
Przypomnijmy, że był to pierwszy nabór na inwestycje związane z ochroną środowiska i klimatu. Celem było wsparcie projektów przyczyniających się do poprawy stanu środowiska i klimatu, a rolnicy mogli aplikować o dofinansowanie na maszyny rolnicze czy technologie cyfrowe w gospodarstwach.
– Dotację mogli uzyskać zarówno rolnicy indywidualni, jak i grupy rolników, co dawało im dodatkowe punkty. Wnioskować mogli o kwoty sięgające nawet 200 tys. zł. Powszechnie uważało się, że procedura aplikacyjna jest stosunkowo prosta, co zachęciło wielu rolników do ubiegania się o dotację – mówi Maria Rozdzielska.
Co dalej po złożeniu wniosku?
Złożenie wniosku to dopiero początek. Rolnicy teraz muszą czekać na informację o statusie swojego wniosku, co może potrwać… nawet 5 miesięcy.
– Jednak już teraz wiadomo, że Agencja nie zdąży wypełnić tego obowiązku na czas. Pomimo że wytyczne były stosunkowo łagodne, to w trakcie rozpatrywania wniosków mogą wystąpić trudności – twierdzi Radosław Werbiński.
Pomimo łagodnych wymagań, kluczowe było dokładne przygotowanie projektu na etapie koncepcyjnym.
– Należało odpowiednio ocenić potrzeby i potencjał gospodarstwa, zaplanować rozwój oraz przewidzieć zagrożenia, by uniknąć problemów na etapie oceny wniosku przez Agencję – wyjaśnia Maria Rozdzielska.
Rolników czeka także etap oceny oraz wezwania do uzupełnień. Dopiero wtedy okaże się, czy ten „łatwy” nabór rzeczywiście taki był. Agencja zweryfikuje m.in. odpowiedni dobór maszyn, przyznanie punktów oraz sprawdzi, czy niezbędne były decyzje środowiskowe.
Poprawne rozliczenie dotacji
Jeśli projekt zostanie pozytywnie oceniony, rolnik podpisze umowę, ale to jeszcze nie koniec. Kluczowe będzie prawidłowe rozliczenie inwestycji, co wiąże się z wieloma szczegółami. W przypadku grup rolników wyzwań jest jeszcze więcej, np. związanych z wystawieniem faktur.
– Należy pamiętać, że wysokość płatności każdego członka grupy zależy od jego udziału w maszynie. Każdy członek grupy musi dokonać płatności indywidualnie – tłumaczy Magdalena Jakubowska, księgowa w Agraves.
– Realizacja projektu może napotkać na trudności wynikające ze zmienionych procedur oceny wniosków w Programie Strategicznych WPR 2023-2027. Nowe przepisy mogą wymagać większej dyscypliny na etapie uzupełnień, a realizacja umowy między członkami grupy rolników wiążących się dotacją może stanowić dodatkowe ryzyko – dodaje Mikołaj Baum, prawnik w Agraves.
SPRAWDŹ TAKŻE: Ostatnia szansa! Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu – [WARUNKI, STAWKI, TERMINY]