niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Roczny wskaźnik inflacji wzrósł w lutym do 18,4%

spot_img

W Polsce inflacja konsumencka w II wyniosła 18,4 proc. w skali roku w porównaniu do 17,2 proc. w styczniu  – podał w środę GUS w swoich tzw. szybkich wyliczeniach. Jest to jednak mniejsze od oczekiwań odbicie, ponieważ ekonomiści spodziewali się inflacji na poziomie 18,6 proc..  Swój poprzedni szczyt na poziomie 17,9% r/r inflacja osiągnęła w październiku 2022 . W takim tempie (rok do roku) ceny dóbr i usług konsumpcyjnych nie rosły od początku 1997 r.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny ogółem wzrosły w lutym o 1,2 proc. (+2,4 proc. w styczniu), przy czym żywność podrożała o 1,8 proc., cena paliw do prywatnych środków transportu wzrosła o 1,2 proc od stycznia, ale ceny nośników energii nie zmieniły się.

W ciągu roku nośniki energii podrożały średnio o 31,1 proc. (koszt użytkowania mieszkania o 22,7 proc.), paliwa samochodowe — o 30,8 proc., a żywność — o 24,7 proc.

Wśród dużej grupy towarów i usług są tylko dwie pozycje, które potaniały rok do roku. Są to sprzęt telekomunikacyjny (-1,3%-r/r) i sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (-0,6% – r/r).

Zdaniem wielu ekonomistów inflacja powinna już zacząć spadać w kolejnych miesiącach.

Inflacja w Polsce

Szczegółowe dane o cenach żywności pokazują, że luty przyniósł duży spadek cen (w stosunku do stycznia) masła, olejów i tłuszczy oraz niewielki ryżu, cukru, mięsa wieprzowego i drobiowego.

Wskaźniki cen żywności w lutym 2023 r.

Źródło: GUS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x