Co znajdziesz w artykule?
Europejski Bank Inwestycyjny ogłosił największe w historii wsparcie dla europejskiego rolnictwa. EBI przeznaczy 3 mld euro na tanie pożyczki, a w ciągu trzech lat rolnicy otrzymają łącznie 8,4 mld euro od instytucji unijnych.
Nowy program EBI jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, w tym rolników, i ma na celu ułatwienie im dostępu do finansowania, które pozwala na modernizację gospodarstw i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Środki te można przeznaczyć na różne cele, takie jak inwestycje w nowe technologie, zrównoważone wykorzystanie zasobów, czy szerokie wdrażanie rozwiązań cyfryzacyjnych, które mogą zwiększyć efektywność produkcji.
Pożyczki na preferencyjnych warunkach dla rolników
EBI oferuje pożyczki na preferencyjnych warunkach, które będą dostępne zarówno dla indywidualnych rolników, jak i małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży rolnej. Co istotne, w ramach tego programu możliwe będzie łączenie pożyczek z innymi źródłami finansowania, co zapewni większą elastyczność i efektywność alokacji środków. Tego typu rozwiązania mają stać się standardem i powtarzanym modelem w kolejnych budżetach unijnych, począwszy od okresu po 2027 roku.
Wyzwania finansowe dla rolnictwa
Według danych EBI, rolnictwo boryka się z poważnym niedoborem długoterminowego finansowania. Luka w dostępności kredytów na długoletnie, nawet 15-letnie pożyczki, wynosi w skali całej Unii Europejskiej aż 62 miliardy euro. Szczególnie małe gospodarstwa są narażone na trudności związane z dostępem do odpowiednich środków. Finansowanie jest kluczowe, aby umożliwić długofalowe zmiany w sektorze rolniczym, takie jak sukcesja gospodarstw czy instalacja odnawialnych źródeł energii.
Rola rolnictwa w biogospodarce
Program EBI obejmuje nie tylko rolnictwo, ale również całą biogospodarkę – sektor, który odpowiada za 5 proc. unijnego PKB i zatrudnia około 17 milionów osób. EBI podkreśla, że rolnictwo, mimo że jest jedną z branż najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu, odgrywa również kluczową rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz w zwiększaniu ich absorpcji. Dlatego inwestycje w zieloną transformację i innowacyjne technologie są nie tylko potrzebne, ale wręcz niezbędne dla przyszłości zrównoważonego rozwoju.
źródło: Rzeczpospolita