poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Jak założyć ekologiczną uprawę warzyw w ogrodzie?

spot_img

Coraz większa liczba osób decyduje się na założenie warzywnych grządek we własnym ogrodzie. Wynika to z coraz słabiej dostępnych zdrowych i niepryskanych chemią warzyw. Samodzielna uprawa warzyw pozwala w pełni kontrolować nawozy i środki ochrony roślin. Masz zatem pewność, że plony Twoich starań są w pełni zdrowe i bezpieczne dla wszystkich, którzy je spożywają. Jak jednak założyć taki ogródek przy swoim domu i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Sięgaj tylko po ekologiczne nawozy

W przemysłowej uprawie warzyw stosowane są różnego rodzaju środki chemiczne. Niestety popularna w naszym kraju monokultura powoduje stopniowe wyjaławianie się gleby. Bez dodatku silnych nawozów np. potasowych zbiory z roku na rok stawałyby się coraz mniejsze, a rośliny słabsze i podatne na choroby. Pamiętaj, aby każdego roku zmieniać nieco grządki przeznaczone na poszczególne gatunki roślin. Dzięki temu gleba nie zostanie pozbawiona jedyne jednego składnika mineralnego. 

Używaj także jedynie nawozów pochodzenia naturalnego. Najlepszym rozwiązaniem jest własny kompost. Do jego założenia będziesz potrzebować kompostownika i resztek roślin oraz warzyw. Odpadki przy odpowiedniej wilgotności i temperaturze zamienią się w wartościowy i bogaty w składniki mineralne kompost. 

Jeśli jednak nie masz czasu na wytworzenie swojego kompostu, możesz sięgnąć po nawozy naturalne do ogrodu. Oparte są na kompoście lub oborniku. Pamiętaj jednak, że tego typu produkty dostarczają różnych składników odżywczych, ogólnie poprawiając wartość gleby, a ich działanie jest nieco wolniejsze. Warto więc regularnie nawozić nimi grządki. 

Wykorzystaj inne rośliny do ochrony przed szkodnikami

Innym rodzajem chemii używanej podczas upraw przemysłowych roślin są wszelkiego rodzaju środki owadobójcze i chwastobójcze. Dzięki nim warzywa są zdrowe i wolne od szkodników. Zachowują także idealne kształty i parametry fizyczne. Niestety chemia tego typu pozostaje na skórze warzyw lub pobierana jest wraz z wodą i znajduje się także wewnątrz warzywa. 

Wszelkiego rodzaju choroby grzybowe i szkodniki w postaci mszycy, stonki czy innych szkodników są zmorą wszystkich domorosłych ogrodników. W celu ochrony swoich plonów wykorzystaj olejki eteryczne i zapachy innych roślin, które skutecznie odstraszają szkodniki. Wystarczy posadzić obok siebie dwa gatunki wybranych warzyw, aby nawzajem chroniły się przed najpopularniejszymi szkodnikami. Przykładowo mącznika szklarniowego doskonale odstrasza aksamitka czy rumianek, z kolei mszyce m.in. czosnek i kolendra. Niektóre zioła mogą Ci pomóc także w ograniczaniu rozrastania się chwastów, choć opanowanie ich na kilku grządkach nie powinno stanowić dla Ciebie problemu.

Uprawa własnych warzyw w ogrodzie przy domu pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić pieniądze na kupnie sezonowych warzyw, ale przede wszystkim dostarczyć swojej rodzinie zdrowych i pozbawionych chemii warzyw. Założenie paru grządek z marchewką, pietruszką czy koperkiem nie jest zadaniem trudnym. Pamiętaj, jednak aby unikać chemii, stosować naturalne sposoby ochrony roślin i tylko nawozy naturalne do ogrodu. 

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x