środa, 28 lutego, 2024

Przykre wieści. Zmarł Wiceprezes PZPRZ dr Tadeusz Solarski

spot_img

12 grudnia 2021 r.,  w wieku 74 lat odszedł dr Tadeusz Solarski, Wiceprezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. 

Naukowiec, dydaktyk, a także rolnik

Tadeusz Solarski w swoim życiu osiągnął wiele.  Za młodych lat został inżynierem techniki rolniczej a następnie absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie. Zainicjował powstanie PZPRZ, którego stał się prezesem. Przyczyniał się do rozwoji rolnictwa podczas obrad grupy doradców „Zboża, rośliny oleiste i białkowe”, odbywających się cyklicznie w Brukseli. Ponadto w 2006 r. uzyskał tytuł „Honorowego Agrobiznesmena Roku”. 

Był pasjonatem nauki. Po studiach (1973 r.) odbył praktyki zagraniczne (m.in. we Francji i w USA), interesując się głównie nowymi, nieznanymi technologiami uprawy zbóż i kukurydzy na ziarno oraz metodami żywienia zwierząt na bazie kiszonek i sianokiszonek. Po powrocie do kraju wykorzystywał swoją wiedzę, wdrażając zagraniczne nowości wśród polskich rolników. 

W 1982 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych, broniąc pracę dotyczącą maszyn do zbioru kukurydzy na ziarno. Powstała ona przy współpracy z IBMER w Warszawie i IHAR w Radzikowie. Miał w swoim dorobku wiele wniosków racjonalizatorskich na temat przechowywania wilgotnego ziarna kukurydzy metodą zakiszania, technologii zbioru i rozdrabniania kolb kukurydzianych, udoskonalenia pracy kombajnu przez zastosowanie aktywnego odcinacza ściany przy zbiorze rzepaku, ogrzewania pomieszczeń piecem ze specjalnym palnikiem z wykorzystaniem ziarna owsa jako źródła ciepła, suszenia zbóż rzepaku i kukurydzy suszarnią własnej konstrukcji, dostosowania budynków gospodarczych na magazyny zbóż i innych roślin.

Sam posiadał 50-hektarowe gospodarstwo rolne, w którym stosował wiele rozwiązań nowatorskich w zakresie techniki i technologii produkcji. Tadeusz Solarski umożliwiał odwiedzanie gospodarstwa przez rolników, którzy wiele z tych innowacji przenieśli do swoich gospodarstw.

Redakcja Agro Profil łączy się z bliskimi w żałobie. 

źródło: PZPRZ, arch.przeglad-techniczny.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x