czwartek, 3 października, 2024
spot_img

Przetworzone białko zwierzęce wraca w żywieniu drobiu i trzody!

spot_img

Jak informuje pigprogress.net UE zniosła zakaz wykorzystywania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w paszach dla zwierząt. Proponowana zmiana przepisów umożliwia włączenie określonych form białka wieprzowego można włączyć do diety drobiu i odwrotnie.Wstępne analizy mówią, że może to pomóc w zastopowaniu drożejących z każdym miesiącem pasz.

Wielki powrót po dużym fiasko?

W 1994 roku wprowadzono zakaz stosowania przetworzonych białek zwierzęcych (PAP) w paszach dla przeżuwaczy w następstwie kryzysu gąbczastej encefalopatii bydła (BSE). W ocenie ekspertów BSE spowodowane byłokarmieniem bydła paszą wytworzoną z mączki mięsno-kostnej pochodzącej od zakażonych zwierząt. Aby uniknąć możliwego zanieczyszczenia krzyżowego, zakaz stosowania PAP został rozszerzony na wszystkie zwierzęta hodowlane w 2001 roku a w 2013 uwzględniono ryby. Teraz natomiast ma nastąpić jego powrót w żywieniu drobiu i trzody, jednak niektórzy mają mieszane uczucia na myśl o ponownym wprowadzeniu PAP na rynek. 

Konsumencka panika żywieniowa

​Od dłuższego czasu na rynku produktów spożywczych obserwujemy kampanie żywieniową, która uświadamia klientów do składu, kraju pochodzenia oraz sposobu pozyskiwania produktu. Nie ujmując tym działaniom wielu konsumentów sprowadza wyżej wymienione działania do percepcji i to negatywnie oddziałowujących na branże rolniczą.  Możliwe jest, że informacja o włączeniu produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w paszach dla zwierzątrozumiane będzie jako forma kanibalizmu w przemyśle hodowli zwierząt w UE co wiązać się będzie mogło z niechęcią do zakupów produktów pochodzenia zwierzęcego. 

Źródło:pigprogress.net

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x