Co znajdziesz w artykule?
21 grudnia to najkrótszy dzień w roku i początek astronomicznej zimy. Słońce przekracza punkt przesilenia zimowego, a od jutra dni zaczną się wydłużać. Zobacz, o której zajdzie Słońce!
Ile trwa najkrótszy dzień w roku 2024?
21 grudnia dzień będzie trwał średnio około 7 godzin i 40 minut, w zależności od miejsca w Polsce. To najkrótszy czas trwania dnia w całym roku, co oznacza, że wschód Słońca nastąpi późno, a zachód bardzo wcześnie.
Na północy kraju dzień potrwa około 7 godzin i 10 minut, a na południu – 8 godzin i 15 minut.
21 grudnia 2024 roku słońce zajdzie w polskich miastach o godzinie:
- Gdańsk: 15:25
- Warszawa:15:25
- Wrocław:5:47
- Poznań: 15:41
- Kraków: 15:40
- Rzeszów: 15:32
Kiedy dzień zacznie się wydłużać w 2024?
Już od 22 grudnia dni zaczną się wydłużać – początkowo różnice będą niemal niezauważalne, kilkusekundowe ale z każdym dniem światła dziennego będzie przybywać.
Na początku stycznia przyrost dnia wyniesie już około 1-2 minut dziennie, a w lutym proces ten znacząco przyspieszy. Dni będą się wydłużać aż do przesilenia letniego, które w 2024 roku przypada na 20 czerwca. Wówczas będziemy cieszyć się najdłuższym dniem w roku.
Warto pamiętać, że astronomiczna zima różni się od kalendarzowej. Ta pierwsza zaczyna się 21 grudnia, natomiast kalendarzowa zima co roku rozpoczyna się dzień później – 22 grudnia.
Czym jest przesilenie zimowe?
Przesilenie zimowe to zjawisko astronomiczne, które oznacza, że Słońce góruje w zenicie nad Zwrotnikiem Koziorożca. To właśnie tego dnia na półkuli północnej mamy najkrótszy dzień i najdłuższą noc w roku. Jest to efekt nachylenia osi Ziemi względem orbity i zmieniającego się kąta padania promieni słonecznych.
Ciepła aura sprzyja wschodom późno zasianej pszenicy
Kalendarzowa zima oznacza jedynie datę w kalendarzu, a nie brak aktywności na polach. Warunki atmosferyczne, jakie obecnie panują, wymagają szczególnej uwagi rolników. Regularne lustracje plantacji pozwalają na wczesne wykrycie problemów.
Pierwszy miesiąc zimy 2024 roku przynosi zaskakująco bezśnieżne krajobrazy. W wielu rejonach Polski grudzień upłynął bez jednego opadu śniegu. Niskie sumy opadów oraz wyższe niż zwykle temperatury sprawiają, że zimowe dni charakteryzują się intensywnym parowaniem, co prowadzi do pogłębiającej się suszy.
Choć obecnie może to wydawać się niezauważalne, konsekwencje tej sytuacji będą widoczne już za dwa miesiące. Gdy Słońce zacznie wyżej świecić nad horyzontem, niedobór wody w glebie stanie się jeszcze bardziej odczuwalny, wpływając na kondycję roślin i zasoby wodne w Polsce.
SPRAWDŹ TAKŻE: Kiedy spadnie śnieg 2024? Sprawdź najnowszą prognozę!
Podsumowując, przesilenie zimowe to wyjątkowy moment w roku, który oznacza początek astronomicznej zimy i stopniowe wydłużanie się dni. Cieszmy się tym, że od jutra światło dzienne zacznie z nami zostawać nieco dłużej, a my z każdym dniem będziemy coraz bliżej wiosny!