piątek, 22 października, 2021
spot_img

Przemysł ziemniaczany wciąż odczuwa skutki przestojów w gastronomii

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Kryzys pandemiczny niesie za sobą poważne skutki w gospodarce. Są one szeroko odczuwalne, między innymi przez przedsiębiorstwa rolnicze. Jednym z poszkodowanych wskutek perturbacji jest rynek ziemniaków w Unii Europejskiej, który zanotował w 2020 roku wzrost produkcji o 9%. Przy jednoczesnym wprowadzenie ograniczeń pandemicznych na rynku przetwórstwa ziemniaków, a szczególnie frytek doszło do załamania się rynku. 

Niechciane ziemniaki

Krajowa produkcja ziemniaków w 2020 r. wg GUS wyniosła 9 mln t, tj. o 40% więcej niż rok wcześniej. Zetknięcie się z ograniczeniami obrotów w kanale gastronomicznym wywołało niemały zawrót głowy wśród plantatorów. Co ciekawe w tym samym czasie zaobserwowano wyższą sprzedaż w kanale detalicznym, pomimo tego, widoczny brak równowagi między podażą a popytem wpłynął na zmniejszenie obrotów handlowych przetworami ziemniaczanymi. Konsekwencją zaistniałej sytuacji był bardzo niski poziom cen ziemniaków a nadwyżki surowca znalazły wykorzystanie jako pasze dla zwierząt czy surowiec do biogazowni. Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków Europy Północno-Zachodniej pełne obaw wystosowało apel do plantatorów, aby zmniejszyli nasadzenia w 2021 r. nawet o 20%, tak by przywrócić równowagę na rynku.

Bez gastronomii nie ma co liczyć na poprawę w przemyśle ziemniaczanym

Dane GUS ze stycznia br. wskazują, że w wyniku ponownie wprowadzonych obostrzeń w wielu krajach dotykających sektor HoReCa, eksport frytek zmalał  o 30% r/r. Według Stowarzyszenia Producentów Ziemniaków Europy Północno-Zachodniej przetwórcy pracują obecnie na 80-90% swoich normalnych mocy produkcyjnych sprzed pandemii. Ich zdaniem sytuacja nie ulegnie zmianie póki nie nastąpi powrót do pełnego otwarcia punktów gastronomicznych.

Co przyniesie rok 2021?

W marcu na terenie UE ceny ziemniaków delikatnie podskoczyły, jednak zdaniem Stowarzyszenia w okresie jesiennym będą one o 5-10% niższe niż w poprzednim sezonie. Presja niskich cen dotyka także naszego kraju a wszelkie prognozy wskazują, że spadkowy trend utrzyma się aż do nowych zbiorów. Chociaż spadki cen ziemniaków jadalnych są drastyczne to ich sprzedaż przekracza poziom sprzed pandemii z powodu większej konsumpcji domowej a przedłużone obostrzenia sprzyjają dalszemu wzrostowi  konsumpcji ziemniaków w gospodarstwach domowych. Niestety jeszcze przez kilka miesięcy przemysł ziemniaczany będzie się zmagał ze skutkami pandemii. 

źródło:agronomist.pl
zdj:pixabay.com

-REKLAMA-spot_imgspot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x