poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

W Paryżu i Chicago przedświąteczny tydzień przyniósł duże odbicie notowań zbóż. Czy przełoży się to na ceny w skupach?

spot_img

Po krótkiej konsolidacji w okolicy wielomiesięcznych minimów notowania unijnych zbóż i rzepaku odbiły w górę w tygodniu kończącym się 23-go grudnia 2022. Impulsem do wzrostu cen były prognozy ekstremalnie niskich temperatur w USA w okresie Świąt Bożego Narodzenia, które sięgały aż do południowych obszarów Stanów Zjednoczonych, gdzie pszenica ozima nie jest chroniona pokrywą śnieżną.

Dzięki korytarzom zbożowym Ukraina wyeksportowała 5 mln towarów rolnych

Straty wydają się nieuniknione, szczególnie w sytuacji bardzo złej kondycji upraw pszenicy ozimej przed zimą (tylko nieco ponad 30% oceniono na dobry/doskonały). Jednak o skali potencjalnych strat dowiemy się dopiero wiosną.

Ubiegły tydzień przyniósł też kolejną korektę w dół unijnej produkcji kukurydzy i w mniejszym zakresie pszenicy, co także wspierało odbicie obu kontraktów w Paryżu.

Wyceny giełdowe zbóż i rzepaku mocno odbiły w górę w minioną środę (21.12.2022) i powtórzyły wzrosty w piątek.

Na giełdzie Euronext-Paryż najbliższy kontrakt na unijną pszenicę wybił się z kilkudniowej konsolidacji (nieco powyżej 280 eur/t) do około 296 eur/t (+4,3% w skali tygodnia).

Kukurydza podrożała o 15 euro do ok. 312 eur/t (+4,8% w skali tygodnia). Najmniej zyskał rzepak, który umocnił się w minionym tygodniu o około 7 euro (1,2%) do poziomu 566.75 eur/t.

Ostatni raz podobny wzrost cen miał miejsce na przełomie października i listopada, kiedy to Rosja wycofała się na kilka dni z respektowania „umowy zbożowej”.

Ceny unijnego rzepaku utrzymały w ostatnich dniach wsparcie z szybkiego umacniania się cen ropy naftowej, która powróciła do najwyższego poziomu od początku miesiąca, po gwałtownym spadku amerykańskich zapasów w zeszłym tygodniu. Dodatkowo, powrót suchej pogody w Argentynie ożywia także obawy o utratę potencjału produkcji soi w tym kraju w 2023 r. Kolejnym ewentualnym czynnikiem prowzrostowym dla całego rynku olejów pozostaje również ryzyko powodzi w Malezji (drugi producent oleju palmowego na świecie).

Okresowe zmiany notowań kontraktów futures:

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 23.12.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Czytaj też: Na rynku nadal panuje spowolnienie w handlu ziarnem [CENY W SKUPACH]

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x