czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Przeceny na rynku oleistych się pogłębiły

spot_img

W Chicago pierwszy miesiąc 2020 roku zamknął się silną przeceną kompleksu sojowego i mniejszą w przypadku zbóż. Blisko 5% potaniał w styczniu unijny rzepak, ale pszenica w Paryżu, dzięki 1% osłabieniu euro, jest ciągle droższa niż na zamknięciu grudnia.

 

Styczeń obfitował w radykalne zmiany sytuacji na giełdowym rynku zbóż i oleistych. Uzgodnienie w grudniu umowy handlowej między USA i Chinami wywołało na rynkach entuzjazm, który utrzymywał się do połowy stycznia, czyli do momentu podpisania wspomnianej umowy. Inwestorzy finansowi kupowali w Chicago kontrakty na soję i zboża w nadziei, że ich cena mocno wzrośnie pod wpływem wzmożonych zakupów ze strony Chin. Stąd notowania kontraktów na soję i zboża mocno rosły za oceanem i ciągnęły w górę także ceny w Paryżu.

W połowie miesiąca w Chicago pszenica wyceniana była najwyżej od 1,5 roku, a w Paryżu zboże to kosztowało najwięcej od 11 miesięcy zanim doszło do przecen. Za wysokie ceny pszenicy odpowiadał rosnący popyt ze strony największych importerów, fatalne zbiory w Australii i groźba zastosowania przez Rosję ograniczeń w eksporcie.

O ile w połowie stycznia kontrakty na zboża i soję notowały swoje długoterminowe maksima po obu stronach Atlantyku, to trend spadkowy w tym czasie rozwijał się już na rynku olejów roślinnych. Olej palmowy i sojowy w końcówce roku podrożały do poziomu najwyższego od trzech lat, na czym korzystał unijny rzepak.

Druga połowa stycznia pokazała, że największy importer surowców (np. ropy, soi) na świecie nie zwiększył radykalnie zakupów z USA, a epidemia nowego wirusa jeszcze bardziej te nadzieje osłabiła. W piątek 24 stycznia odnotowano drugi przypadek pojawienia się koronawirusa w USA i to od tego dnia zaczęły się zdecydowane przeceny także na rynku zbóż i soi, które trwały do końca miesiąca.

 

Podsumowanie tygodnia (24 -31.01.2020) na rynku zbóż i oleistych:

Wyceny kontraktów spadały w minionym tygodniu po obu stronach Atlantyku, a szczególnie mocno taniały w tym czasie nasiona oleiste i oleje roślinne. To właśnie soja, a za nią pozostałe kontrakty na oleiste najbardziej cierpią na epidemii koronawirusa w Chinach. Duży wpływ na rynek oleistych ma też bijąca rekordy słabości ropa.

Obecnie staje się mało prawdopodobne żeby Chiny, największy konsument amerykańskiej soi, wywiązały się w tym roku z podpisanej w połowie stycznia umowy handlowej z USA.

Spodziewane spowolnienie gospodarki chińskiej, a za nią też światowej, wywiera presję na ceny większości surowców, w tym rolnych i energetycznych.

GIEŁDA W CHICAGO:

Skala przecen w Chicago sięgnęła od -1,5% w przypadku kukurydzy, do aż -6,5% w przypadku oleju sojowego. W środku przedziału znalazła się soja i pszenica, które potaniały w minionym tygodniu o ok. 3,5%.

Śladem amerykańskich kontraktów podążały ich unijne odpowiedniki.

 

GIEŁDA W PARYŻU:

W Paryżu lutowy kontrakt na rzepak stracił 13,5 euro (-3,3%) w minionym tygodniu (-4,6% w skali miesiąca), zamykając piątkową sesję ceną 392,75 eur/t. Było to jednocześnie definitywne pożegnanie z serią na luty (obrót kontraktem wygasł). Teraz najbliższym notowanym terminem dla rzepaku jest maj, który zamknął piątek na bardzo zbliżonym poziomie.

Unijny kontrakt na pszenicę wyceniony został w piątek na 191 eur/t, czyli o 4,5 eur/t (-2,3%) niżej niż tydzień wcześniej. W porównaniu z rzepakiem pszenica jest jednak nadal o ponad dwa euro (+1,2%) droższa niż na koniec grudnia. Spadek cen pszenicy na świecie potwierdził ostatni przetarg  zorganizowany przez Egipt (największy na świecie importer pszenicy). Egipski GASC kupił na ubiegłotygodniowym przetargu pszenicę płacąc o blisko 5 usd/t mniej niż dwa tygodnie wcześniej.

Notowania unijnej kukurydzy spadły w ostatnim tygodniu o 3,5 euro (-2,0%) do poziomu 168,5 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji. Oznacza, że kukurydza powróciła dokładnie do poziomu z końca 2019 roku.

 

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures na zboża i oleiste:

Wykresy notowań kontraktów notowanych w Paryżu (eur/t):

Wykresy notowań kontraktów notowanych w Chicago (usd/t):

Rynek paliw i ropy

W hurcie paliwa mocno tanieją, ale na stacjach przeceny są kosmetyczne

W tygodniu kończącym się 29-go stycznia 2020 spadły delikatnie ceny średnie benzyn i oleju napędowego. Dwugroszowa przecena dwóch głównych paliw (ON i Pb95) miała miejsce drugi tydzień z rzędu. W konsekwencji w połowie 5 tygodnia nowego roku za benzynę 95-oktanów trzeba zapłacić średnio 4,94 zł/l, a za ON nadal 5,13 zł/l. Co ciekawe ceny giełdowe ropy mocno spadły od czasu gdy zmalało napięcie na linii USA-Iran. W ostatnich dniach epidemia koronawirusa szerząca się w Chinach wywiera dodatkową presję spadkową na notowania surowca.

Niestety, dla kierowców, na wartości tracił też polski złoty zmniejszając efekt taniejącej ropy. Głębokie przeceny ropy pozwalały jednak na obniżki cen hurtowych przez PKN Orlen. Koncern obniżył w ciągu tygodnia (22-29.01.2020) ceny hurtowe najpopularniejszej z benzyn o 11 gr/l, a ON o 12 gr/l.

Tylko symboliczne spadki cen na stacjach oznaczają wzrost marży na sprzedaży paliw, szczególnie duży w przypadku diesla. Przez wiele tygodni ceny detaliczne głównie oleju napędowego były sztucznie utrzymywane na niskim poziomie, często poniżej oficjalnych cen hurtowych. Wynikało to z polityki cenowej państwowych rafinerii, których stacje dominują na rynku. Początek nowego roku przynosi stopniowe odbudowywanie marż detalicznych na sprzedaży ON, a ostatnio też benzyn. Stąd tylko niewielkie spadki cen przy dystrybutorach.

 

Ceny średnie paliw w detalu: 29-01-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

 • Pb98: 5,27 zł/l (-2 gr/l);
  • Pb95: 4,94 zł/l (-2 gr/l);
  • ON: 5,13 zł/l (-2 gr/l);
  • LPG: 2,33 zł/l (-2 gr/l).

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

 • 2017 r: 17 groszy,
 • 2018 r: 20 groszy,
 • 2019 r: 18 groszy,
 • 2020 r: 17 groszy, a w bieżącym tygodniu (5) marża wzrosła do 24 groszy (+6 groszy w tygodniu).

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

 • 2017 r: 13 groszy,
 • 2018 r: 9 groszy,
 • 2019 r: 10 groszy,
 • 2020 r: 19 groszy, a w bieżącym tygodniu (5) marża wzrosła do 36 groszy (+7 groszy w tygodniu).

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Zmiany cen paliw w skali roku:

Warto zauważyć, że hurtowa cena diesla była w 4 tygodniu 2020 o 6 gr/l wyższa niż rok temu, a w detalu ON kosztował średnio o 16 groszy więcej więcej niż przed rokiem. Zawdzięczamy to rosnącym marżom ze sprzedaży paliw na stacjach.

Oficjalne hurtowe ceny Pb95 były w 4 tygodniu 2020 o 45 gr/l wyższe niż rok temu, ale dzięki w tym wypadku dużo niższym marżom na stacjach płaciliśmy za to paliwo średnio o „tylko” 21 groszy więcej niż przed rokiem.

 

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

Ceny hurtowe diesla są już tylko niespełna 10 groszy na litrze wyższe niż popularnej Pb95:

 

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Andrzej Bąk – WGT, (e-ewgt)

Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT, PKN Orlen, epetrol.pl

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników