W swojej najnowszej (z 11.07.2022) krótkoterminowej prognozie dla rynków rolnych Komisja Europejska stwierdziła, że ceny zbóż pozostają wysokie i niestabilne ze względu na niepewność co do globalnego poziomu podaży spowodowaną inwazją Rosji na Ukrainę, która pogorszyła wysokie ceny energii i nawozów.
KE oczekuje, że całkowita produkcja zbóż w UE wyniesie w tym roku 286,4 mln ton, czyli o 2,5% mniej niż w sezonie 2021/22. Jednocześnie KE szacuje, że popyt na pasze i ziarno do produkcji biopaliw spadnie odpowiednio o 1,3% i 3%, a UE ma stosunkowo duże zapasy zbóż.
W UE na produkcję zbóż mają wpływ suche warunki pogodowe w kilku regionach. W efekcie prognoza produkcji zbóż w UE jest niższa niż oczekiwano i poniżej poziomów z 2021 roku. Jednak istniejące zapasy pomogą zaspokoić krajowe potrzeby konsumpcyjne i część popytu eksportowego, który zgodnie z przewidywaniami pozostanie wysoki ze względu na presję na rynkach światowych. Dostępność żywności w UE nie jest jednak zagrożona.
KE prognozuje, że eksport zbóż z UE wzrośnie o 14% w porównaniu do sezonu 2021/22, częściowo równoważąc spadek światowego eksportu spowodowany blokadą ukraińskich portów morskich i ograniczeniami eksportowymi wprowadzonymi przez niektórych eksporterów.
Wprowadzone w marcu przez Komisję Europejską złagodzenie przepisów umożliwiających uprawę roślin na cele spożywcze i paszowe na gruntach ugorowanych spowodowało zwiększenie powierzchni zasiewów roślin wysokobiałkowych pod zbiory w tym sezonie. W konsekwencji KE przewiduje 6% wzrost powierzchni obsadzonej roślinami wysokobiałkowymi (2,2 mln ha) rok do roku. Dzięki zwiększonej produkcji oczekiwany jest 19% wzrost eksportu roślin wysokobiałkowych z UE w porównaniu z zakończonym sezonem 2021/22.
Korzystniejsze przepisy rolnicy wykorzystali do zasiewów słonecznika, ze względu na jego stosunkowo niskie wymagania wodne i nawozowe. Szacunkowa powierzchnia upraw słonecznika osiągnęła 4,7 miliona hektarów, co stanowi wzrost o 7,8% rok do roku. Oczekuje się, że w tym sezonie produkcja nasion słonecznika w UE osiągnie rekordowy poziom 11,1 mln ton (+7,8% r/r).
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE