piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Produkcja kaczek w Polsce osiąga rekordowe poziomy. Wkrótce przegonimy Węgry

spot_img

Czy wiedzieliście, że w ciągu ostatnich 10 lat wolumen chowu kaczek w naszym kraju wzrósł aż o ponad 450%? Można więc śmiało uznać, że produkcja kaczek w Polsce jest obecnie prawdopodobnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się obszarem polskiego rolnictwa. Co więcej eksperci Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) zapowiadają, że bieżący rok będzie rekordowy, a produkcja kaczek wzrośnie w Polsce do wcześniej niewyobrażalnych rozmiarów.

Rok 2022 może przynieść wzrost produkcji o kolejne 40-50 procent 

Dziesięć lat temu w naszym kraju hodowano około 3 mln 200 tys. sztuk kaczek rocznie. W zeszłym roku rolnicy utrzymywali już stada o liczebności wynoszącej niemal 18 mln sztuk. Rok 2022 może przynieść wzrost produkcji o kolejne 40-50 procent do liczby około 25 -27 mln sztuk. “To tempo wręcz kosmiczne” – komentuje sytuację w produkcji kaczek Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Polska ma szansę stać się drugim największym producentem kaczek w Europie

W Europie jest pięciu liczących się producentów kaczek i mięsa kaczego. Są to – w kolejności – Francja, Węgry, Polska, Niemcy oraz Bułgaria. Francja to niekwestionowany lider, znajdujący się – jak dotąd -poza zasięgiem wszystkich konkurentów. Roczna produkcja mięsa kaczego w tym kraju wyniosła w zeszłym roku 177 tys. ton. Dla porównania na Węgrzech, które zajmują drugie miejsce w rankingu, roczna produkcja to niemal 90 tys. ton. W Polsce ta wartość w 2021 roku oscylowała w granicach 57 tys. ton, a w Niemczech i Bułgarii wytwarzanie mięsa kaczego podliczono na około 20 tys. ton.

“Spodziewamy się, że bieżące trendy w produkcji mięsa kaczego spowodują, że Polska wyprzedzi Węgry i stanie się drugim największym producentem w Europie. Dane za 2021 rok wskazują, że od producentów węgierskich dzielił nas dystans aż około 30 procent. Jednak tegoroczna ofensywa polskich producentów powoduje, że owe 30 procent nie będzie dla naszego drobiarstwa najmniejszym problemem” – prognozuje Katarzyna Gawrońska, dyrektor KIPDiP. Według Gawrońskiej już w przeszłości zdarzały się miesiące, w których pod względem liczby ubijanych sztuk kaczek byliśmy lepsi od Węgrów.

Dlaczego produkcji kaczek w Polsce rośnie?

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz fenomen ogromnego wzrostu chowu kaczek i produkcji mięsa kaczego w Polsce tłumaczy ogromnym zapotrzebowaniem eksportowym na to mięso. Składają się na to między innymi problemy z grypą ptaków u naszych zachodnich konkurentów oraz powolnymi, ale także systematycznymi zmianami przyzwyczajeń kulinarnych Polaków, którzy coraz chętniej jedzą kacze mięso. Chów kaczek to kolejna odnoga polskiego rolnictwa, którą możemy się  pochwalić nie tylko w kraju ale na arenie międzynarodowej!

źródło:KIPDIP

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x