niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Producenci drobiu w tarapatach. System rejestracji zwierząt pełen luk i błędów

spot_img

Nowa ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która miała wejść w życie 6 kwietnia, budzi kontrowersje wśród polskich producentów drobiu. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) alarmuje, że prawie wszystkie gospodarstwa drobiarskie w Polsce będą niezgodne z wymaganiami nowego aktu prawnego, ponieważ system rejestracji jest pełen luk i błędów.

Producenci drobiu w tarapatach. System rejestracji zwierząt pełen luk i błędów

Prezes KIPDiP: System rejestracji zwierząt utrudnia producentom drobiu rejestrację swojej działalności z powodu luk i błędów

Piotr Lisiecki, prezes KIPDiP, tłumaczy, że komputerowy system rejestracji nie rozróżnia kur nieśnych od mięsnych, a ptaki usuwane ze stada każe traktować jak jaja stłuczki. Mapy wgrane do systemu nie zawsze są aktualne, co powoduje, że producenci nie są w stanie zarejestrować swojej działalności drobiarskiej zgodnie z wymogami nowej ustawy.

KIPDiP próbowała interweniować w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), która jest odpowiedzialna za wdrożenie systemu, oferując bezpłatne konsultacje merytoryczne. Jednak agencja odmówiła pomocy zarówno tej organizacji, jak i innych organizacji drobiarskich.

 Sytuacja ta może negatywnie wpłynąć na ich biznes

Ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt miała dostosować polskie prawo do regulacji obowiązujących w Unii Europejskiej i pozwolić na bardziej skuteczne czuwanie nad dobrostanem zwierząt oraz walkę z chorobami, takimi jak afrykański pomór świń czy ptasia grypa. Jednak w obecnej sytuacji polscy producenci drobiu muszą wprowadzać do państwowego systemu nieprawdziwe lub błędne informacje. Prezes KIPDiP wyraża swoje niezadowolenie, z uwagi na to że pracownicy terenowych biur ARiMR są równie bezradni jak producenci drobiu. Sytuacja ta budzi wiele wątpliwości i niepewności wśród polskich producentów drobiu oraz może negatywnie wpłynąć na ich biznes.

Właściwe wdrożenie nowego systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt jest niezbędne dla zapewnienia dobrostanu zwierząt i ochrony przed chorobami. Jednak w obecnej sytuacji, gdy system rejestracji jest pełen luk i błędów, konieczne są dalsze działania i konsultacje z producentami, aby poprawić ten proces i zapewnić zgodność z wymaganiami ustawowymi.

źródło: KIPDiP

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Bez komentarza

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x