czwartek, 22 lutego, 2024

Problem z ekologiczną strategią? UE proponuje nagrody dla rolników za starania!

spot_img

Jak zachęcić do dbania o planetę Ziemię? Ogłosić konkurs z nagrodami! Na taką decyzje zdecydowała się UE. Nagrody te będą uznawane za doskonałość w ekologicznym łańcuchu wartości, nagradzając najlepszych i najbardziej innowacyjnych podmiotów zajmujących się produkcją ekologiczną w UE. 

Cel? Zwiększenie świadomości społecznej

Nagrody te są pierwszym przykładem okołounijnych nagród ekologicznych i są przemyślane jako kontynuacja planu działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej, przyjętego przez Komisję w dniu 25 marca 2021 r. W tym planie przyjęto podejście, które ma na celu stymulowanie produkcji ekologicznej, popytu konsumentów na produkty ekologiczne, który powinien wzrosnąć. Wymaga to między innymi większej świadomości społecznej na temat cech i korzyści produkcji ekologicznej. W tym celu plan działania obejmuje uruchomienie corocznych nagród, nagradzających najlepszych i najbardziej innowacyjnych producentów ekologicznych, przyczyniających się do zmniejszenia wpływu rolnictwa na środowisko i klimat oraz do osiągnięcia strategii UE w zakresie różnorodności biologicznej i „od pola do stołu”.

„Jestem dumny, że nagrody ekologiczne UE stają się rzeczywistością. Produkcja ekologiczna odgrywa kluczową rolę w przejściu na zrównoważone systemy żywnościowe i nie możemy tego osiągnąć bez różnych uczestników łańcucha dostaw produktów ekologicznych. Nagrody te są doskonałą okazją do ich zaprezentowania jednocześnie promując przykłady dobrych praktyk w całej UE. Zachęcam wszystkich interesariuszy rolnictwa ekologicznego do składania wniosków” – powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Najlepszy rolnik, najlepsza rolniczka 

Rozdanych zostanie osiem nagród w siedmiu kategoriach, w tym najlepsza rolniczka ekologiczna, najlepszy mężczyzna rolnik ekologiczny, najlepszy region ekologiczny, najlepsze miasto ekologiczne, najlepsza dzielnica ekologiczna, najlepsze MŚP ekologiczne, najlepszy sprzedawca żywności ekologicznej i najlepsza restauracja ekologiczna. W dniu 23 września 2022 r. odbędzie się ceremonia wręczenia nagród, podczas której zostaną ogłoszeni zwycięzcy podczas dorocznego Europejskiego Dnia Ekologicznego.

Jak zgłosić kandydaturę? 

Zgłoszenia do nagród rozpoczną się 25 marca i potrwają do 8 czerwca 2022 r. (przed 25 marca formularz zgłoszeniowy będzie dostępny tylko do konsultacji). Po okresie składania wniosków jury składające się z jednego przedstawiciela każdego z różnych organizatorów oraz przedstawiciela każdego z Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej wybierze najlepszych kandydatów. Więcej informacji na temat zaproszenia można znaleźć pod linkiem: https://ec.europa.eu/info/news/launch-first-eu-organic-awards-2022-feb-18_en

Podsumowując, idea ma sens tylko, że rolnicy jak nikt inny zdają sobie sprawę z ich pracy, nie trzeba ich zachęcać fantami a strategią, która uwzględnia możliwości w rolnictwie. Niestety brak rozmów, zwlekanie z oceną skutków i traktowanie rolników po macoszemu sprawia, że ekologia nie jest odbierana pozytywnie a tym bardziej nie zachęca do zmian. 

Zdj:pixabay

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x