Co znajdziesz w artykule?
Prezydent Trump, zgodnie z obietnicą, nałożył 1 lutego, 25% cło na import towarów z Kanady i Meksyku i podniósł o 10% (do 35%) cło na towary z Chin. Jednocześnie, w celu zmniejszenia wzrostu cen benzyny w Stanach Zjednoczonych, które 17% importu ropy naftowej i produktów naftowych otrzymuje z Kanady, cło na te produkty wyniesie tylko 10%. Cła wymierzone w sąsiadów Trump tłumaczy walkę z nielegalną migracją i przemytem narkotyków z tych krajów. Amerykańskie cła mają wejść w życie od wtorku, stąd możliwe są jeszcze negocjacje i zmiana decyzji.
Meksyk, Kanada i Chiny są głównymi partnerami handlowymi USA
Meksyk, Kanada i Chiny są głównymi partnerami handlowymi Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone importowały z Meksyku towary o wartości 466,6 mld USD z Kanady – o 737,3 mld USD, Chiny – o 401,4 mld USD.
Sąsiedzi w odwecie wprowadzają cła na importowane z USA towary
Kanada, która importuje towary o wartości 106 miliardów dolarów ze Stanów Zjednoczonych, w odpowiedzi wprowadziła 25% cła na amerykańskie towary, a premier Trudeau wezwał współobywateli do kupowania towarów lokalnych producentów i do odpoczynku w Kanadzie, a nie w Stanach Zjednoczonych.
Prezydent Meksyku Sheinbaum powiedziała, że problemy muszą zostać rozwiązane w drodze negocjacji, a nie ceł, ale poleciła rządowi podjęcie środków odwetowych, które w szczególności obejmą 25% cła na towary ze Stanów Zjednoczonych.
Chiny zapowiedziały postępowanie wobec USA przed WTO
Chiny stwierdziły, że podwyżki ceł naruszają zasady Światowej Organizacji Handlu i obiecały złożyć pozew przeciwko Stanom Zjednoczonym w WTO za „bezprawne metody pracy”, a także podjąć środki w celu ochrony swoich interesów, podkreślając, że „nie ma zwycięzców w wojnach celnych”.
Wyższe cła uderzą w amerykańskich konsumentów
Inflacja może wzrosnąć w Stanach Zjednoczonych, ponieważ ceny podstawowych towarów wzrosną. Z meksyku importowane jest 70% warzyw i owoców, a tania odzież, obuwie, artykuły gospodarstwa domowego, komputery i inne urządzenia elektroniczne pochodzą z Chin. Także giganci motoryzacyjni General Motor i Ford swoje zakłady mają w Chinach i Meksyku.
Trump grozi Unii Europejskiej
Jednocześnie Biały Dom zagroził wprowadzeniem podobnych kroków wobec członków UE zarzucając, że USA mają z UE ujemny bilans handlowy.
Amerykańska kukurydza i soja potaniały w minionym tygodniu
Wejście w życie i utrzymanie obustronnych ceł wpłynie zapewne na spadek eksportu amerykańskiej kukurydzy do Meksyku i kanadyjskiego rzepaku do USA. Jednocześnie Chiny znajdą pretekst żeby jeszcze bardziej ograniczyć import soi i kukurydzy z USA. Stąd w Chicago kontrakty na kukurydzę i soję zaczęły tracić na wartości w końcówce minionego tygodnia. Z drugiej strony mocno drożał olej sojowy w Chicago, który straci konkurenta w postaci oleju rzepakowego i samego rzepaku importowanego w dużych ilościach z Kanady.