niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Pozarolnicza działalność i odtwarzanie potencjału

spot_img

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wstępnie podsumowała dwa zakończone w grudniu 2020 roku nabory wniosków o wsparcie z funduszy Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014-2020. 

4 747 wniosków na działalność

O „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” na chwilę obecną, według wstępnych podsumowań, ubiega się aż 4 747 wnioskodawców. 
Przypomnijmy: o tego rodzaju wsparcie mógł wnioskować każdy rolnik, małżonek rolnika lub domownik, podlegający m.in. ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie, nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. 
O premię mogły starać się osoby, które rozpoczęły prowadzenie działalności pozarolniczej po raz pierwszy, a także te, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku miały zawieszoną lub zakończoną działalność gospodarczą. O wsparcie mogli się także ubiegać przedsiębiorcy, którzy swój biznes na wsi już prowadzą i chcą poszerzyć go o nowy rodzaj działalności. Wykaz rodzajów działalności objętych pomocą finansową ARiMR można było znaleźć na liście tzw. kodów PKD, która obejmuje ponad 400 pozycji.

Wysokość wsparcia, jakie można uzyskać od ARiMR uzależniono od liczby miejsc pracy, które wnioskodawca stworzył lub planuje utworzyć w swojej firmie. Wynosi ona w przypadku jednego miejsca pracy – 150 tys. zł, dwóch – 200 tys. zł, trzech i więcej – 250 tys. zł.

24 wnioski na odtwarzanie potencjału

Natomiast w ramach naboru na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” do tej pory zarejestrowano 24 wnioski.

Tego rodzaju pomoc skierowana jest do rolników, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi (m.in.: przymrozkami wiosennymi, suszą, powodzią), bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wsparcie mogą uzyskać rolnicy poszkodowani w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzednich.

Podstawowym warunkiem rozpatrzenia wniosku jest wykazanie wysokości strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach na poziomie co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji. Natomiast w przypadku poniesienia strat w związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń, o pomoc mogli ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok w celu zwalczania ASF.  Wymogiem jest, aby w dniu wydania tej decyzji wybite świnie stanowiły co najmniej 30 proc. trzody chlewnej będącej w posiadaniu gospodarza.

Maksymalna kwota wsparcia, jaką mogą otrzymać rolnicy w przypadku tego naboru wynosi 300 tys. złz tym, że nie może ona przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych.

Jak informuje ARiMR nie są to dane ostateczne, ponieważ rolnicy mogli składać wnioski za pośrednictwem Poczty Polskiej i być może część zainteresowanych skorzystała z tej możliwości. Termin składania wniosków upłynął 31 grudnia 2020 r. 
 
Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x