środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Portal eRolnik ułatwi pracę?

spot_img

Portal Usług Elektronicznych „eRolnik” to nowa inicjatywa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
„Naszym zamiarem jest budowa platformy będącej miejscem w którym pokrywają się ze sobą obszary celów i interesów różnych grup związanych z produkcją rolną, w którym centralnym miejscem jest nowoczesny i przyjazny urząd”. 

Zgodnie z intencjami KOWR ma to być internetowe narzędzie, które uprości załatwianie spraw urzędowych, ułatwi rolnikom, producentom i wszystkim zainteresowanym, wzajemną komunikację i zapewni funkcjonalności, których do tej pory brakowało. Twórcy platformy powołują się na oczekiwania środowisk rolniczych i producenckich.

 

Co można załatwić?

Na tym etapie tworzenia eRolnik umożliwia:

– publikowanie ogłoszeń o sprzedaży działek i nieruchomości,

– składanie wniosków o pozwolenia na przywóz/wywóz produktów rolno- spożywczych oraz dokonywanie korekt do przedmiotowych wniosków.

– składanie wniosków o wpis do rejestru producentów surowca tytoniowego oraz informacji o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego – w mechanizmie: „Monitorowanie i nadzór nad uprawą tytoniu oraz produkcją i zbyciem surowca tytoniowego”,

– składanie wniosków o wpis do ewidencji Ppw_P1_f1 lub Ppw_P1_f1a – W mechanizmie: Administrowanie potencjałem produkcyjnym winorośli i wina.

Jak zapewniają twórcy portalu eRolnik, zawarte tam usługi stworzono w celu łatwego, bezpiecznego i zgodnego z przepisami prawa umożliwienia interesantom składania wniosków drogą elektroniczną. Jego funkcjonalności umożliwiają dostęp do informacji zawartych w katalogu usług publicznych, bez konieczności zakładania konta.

Jak skorzystać z eRolnika?

Rejestracja Interesanta w eRolnik może odbyć się na dwa sposoby:

– rejestracja bezpośrednia polegająca na wypełnieniu formularza rejestracji na platformie,

– rejestracja pośrednia z wykorzystaniem konta ePUAP.

Dzięki temu rozwiązaniu – poprzez rejestrację na platformie ePUAP, dane z konta ePUAP są pobierane do eRolnik i na ich podstawie (w sposób automatyczny) tworzone jest konto Interesanta. Po zalogowaniu się do eRolnik możliwy jest  dostęp do większej ilości funkcji, czyli m.in:

– wypełnienia formularzy elektronicznych udostępnionych w ramach poszczególnych usług,

– opatrzenia ich podpisem (kwalifikowany podpis elektroniczny bądź profil zaufany ePUAP) oraz ich przesłanie do KOWR;

– danych zgromadzonych w Profilu Interesanta;

– uzupełnienia do już przesłanych dokumentów.

Sporą dawkę instrukcji dla użytkowników portalu zebrano w  Podręczniku Interesanta/Użytkownika. Portal podzielono też na czytelne, oznaczone grafikami działy: Portal Ogłoszeń, Handel, Tytoń, Wino i winorośla.
Do tematu, w miarę rozwoju portalu, powrócimy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: KOWR

 

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników