Co znajdziesz w artykule?
Pomoc suszowa 2024 to wsparcie, na które czeka wielu rolników. Dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które wystąpiły w 2024 r., przewidziane zostało udzielenie pomocy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchomiło aplikację suszową na 2024 rok.
Rolnicy mają teraz możliwość składania wniosków o ocenę strat w swoich uprawach. Początkowo ministerstwo planowało rozpocząć ten proces na przełomie czerwca i lipca, jednak ze względu na przedłużające się prace nad usprawnieniami aplikacji, termin ten został przesunięty.
Zmodyfikowana aplikacja suszowa 2024
W tym roku aplikacja suszowa została zmodyfikowana – nie zawiera już pola do wprowadzania danych dotyczących produkcji zwierzęcej. Teraz skupia się wyłącznie na produkcji roślinnej.
Dla kogo przeznaczona jest pomoc suszowa 2024 ARiMR?
O dopłaty suszowe wzorem lat poprzednich zapewne będą mogli ubiegać się producenci rolni, w których gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2024 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, wynoszące powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej.
ARiMR suszowe dotyczy suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich
ARIMR suszowe 2024 – jakie są stawki pomocy?
Na ten moment Ministerstwo nie przedstawiło stawek pomocy suszowej za rok 2024, wiemy natomiast, że skupia się obecnie wyłącznie na produkcji roślinnej. Pomoc suszowa za 2023 r. wyglądała następująco:
- 1000 zł/ha – dla upraw, na których szkody spowodowały utratę co najmniej 70% plonu. Dotyczy to również wieloletnich użytków zielonych, jeśli obsada zwierząt (bydło, owce, kozy, konie, gęsi) wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej (DJP) na 1 ha.
Nie dotyczy: użytków zielonych, gdzie obsada zwierząt wynosi mniej niż 0,3 DJP/ha, oraz upraw owocujących drzew, krzewów i truskawek, które ucierpiały przez przymrozki, grad lub huragan. - 500 zł/ha – dla upraw, gdzie szkody wyniosły od 30% do 70% plonu. Również obejmuje wieloletnie użytki zielone, gdzie obsada zwierząt wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha.
Nie dotyczy: użytków zielonych z mniejszą obsadą niż 0,3 DJP/ha oraz upraw owocujących drzew, krzewów i truskawek zniszczonych przez przymrozki, grad lub huragan. - 500 zł/ha – dla wieloletnich użytków zielonych, które straciły co najmniej 70% plonu, jeśli obsada zwierząt wynosi mniej niż 0,3 DJP/ha.
- 250 zł/ha – dla wieloletnich użytków zielonych, na których szkody wyniosły od 30% do 70% plonu, a obsada zwierząt jest mniejsza niż 0,3 DJP/ha.
Do kiedy suszowe za 2023 r?
Termin naboru na dopłaty suszowe w 2023 r. był bardzo krótki. Jak poinformowała ARiMR wnioski można było składać od 29.02.2024 r. do 15.03.2024 r. Ich wypłata trwa do teraz
Suszowe 2024 do kiedy wniosek? Gdzie złożyć wniosek o pomoc suszową?
Wnioski o udzielenie pomocy suszowej należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Wnioski o szacowanie suszy należy złożyć do 15 października 2024 r
Pomoc suszowa a ubezpieczenie
W zeszłym roku kwota pomocy suszowej dla producentów rolnych nieposiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, w gospodarstwie rolnym – będzie podlegała pomniejszeniu o 50%. Jak będzie w obecnym 2024 roku? Tego na ten moment nie wiadomo
Susza w Polsce pogłębia się
Co roku, sytuacja rolników w Polsce jest niepokojąca, ze względu na rosnące problemy z suszą, której skutki są coraz bardziej dotkliwe dla produkcji roślinnej. Choć istnieje pomoc dla rolników w przypadku przekroczenia 30% strat, dedykowana aplikacja suszowa rok w rok dostarcza danych znacznie niższych niż faktyczne szkody, co świadczy o nieefektywnym monitorowaniu sytuacji.
Co gorsza, raport Najwyższej Izby Kontroli ukazał braki w działaniach rządu w walce z suszą i zapobieganiu jej skutkom. Planowane inwestycje mające zwiększyć retencję korytową o imponującą ilość 100 mln m3 osiągnęły jedynie 10,1 mln m3, co stanowi niewiele ponad 10% zamierzonej wielkości. Warto zauważyć, że szczególnie niska skuteczność dotyczyła działań inwestycyjnych, gdzie z zaplanowanych 161,7 mln zł wydano jedynie 71,9 mln zł.
źródło: MRIRW
Nie a temat
Co za bzdury, obecnie nie można składać wniosków o żadną pomoc za suszę 2024 jedynie o oszacowanie strat !! Jeśli w ogóle takowe wnioski będą to najprawdopodobniej dopiero w 2025 r.
Ile dni bez opadów zalicza się do wystąpienia suszy i w jakich Powiatach jest uznawana ?
do kiedy można składać wniosek o szacowanie poprzez aplikację?
Ilu rolników dostało suszone? Ja jeszcze nie, jak przebiegają wypłaty i do kiedy jest termin wypłat?
Również złożyłam wniosek o starty z powodu suszy. Plon bardzo kiepski jeśli chodzi o kukurydzę. Wniosek złożony w połowie sierpnia tego roku. Wypłaty z tytułu wyrządzonych szkód z powodu suszy czy innych zjawisk atmosferycznych do końca wcześna będą wypłacane pieniądze taką informację otrzymałam. Pieniądze wpływają cały czas na konto rolników do końca września mają czas. Pozdrawiam serdecznie
Po co ktoś publikuje te debilne informacje. Pół roku nie padało aplikacja mi wyliczyła w gminie zbójna 22% strat. Na stronach instytutu w Puławach podane sa straty 50 albo i nawet wiecej w gmnie zbójna a aplikacja wylicza 22%. Po co w ogóle publikujecie te bzdury i robicie ludziom nadzieje?
u mnie to samo zebrałem większości 2 tony pszenicy z ha, kukurydzy 6 ton, bura wygląda jak pietruszka a oni wyliczają mi 20 % suszowego, Chore to jest!