środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Pomoc suszowa: dodatkowe 143,3 mln zł na pomoc rolnikom jeszcze w tym roku?

spot_img

We wtorek, 17 grudnia 2019 r., Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganów, gradu, deszczy nawalnych, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rząd przyjął też, przedłożone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Zwiększenie rządowej pomocy

W rezultacie, jeszcze w 2019 r. rząd przeznaczy dodatkowo 143,3 mln zł na pomoc rolnikom i producentom rolnym, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach spowodowane wystąpieniem tegorocznej suszy, huraganów, gradu, deszczy nawalnych, przymrozków wiosennych lub powodzi.
Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na pomoc poszkodowanym: producentom, którzy ponieśli największe straty, tzn. w wysokości ponad 70 proc. Oni to otrzymają 1000 zł na ha,
Natomiast w przypadku szkód w uprawach na poziomie 30–70 proc. rządowe wsparcie wyniesie 500 zł do ha lub 250 zł do ha.

Przypomnijmy, że w 2019 na tego rodzaju wsparcie rząd przeznaczył już kwotę w wysokości 500 mln zł.

Plany na przyszły rok

Ponadto, w 2020 r. udzielona zostanie dotacja dla podatników podatku rolnego, którzy w 2019 r. prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych na obszarach gmin, na w których wystąpiła susza lub powódź. W tym przypadku, dotacja wyniesie 300 zł do 1 ha powierzchni pod stawami zarybionymi.

Rządowa uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Rozporządzenie ma obowiązywać po 7 dniach od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (dotyczy ono dotacji udzielanej pod stawy zarybione).

Tekst: Robert Gorczyński
Źródło: MRiRW

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników