7 maja br. rusza nabór wniosków o pomoc finansową na operacje typu: „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej, poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” (PROW na lata 2014 –2020). Nabór organizuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2020 r.
Kto może się ubiegać?
O wsparcie mogą się ubiegać gospodarstwa, w których (w roku składania wniosku o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających rok składania wniosku), wystąpiły szkody spowodowane przez co najmniej jedno z następujących zdarzeń losowych: huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, osunięcie się ziemi, lawina, przymrozki, susza (w tym przypadku pojęcie to oznacza szkody powstałe w wyniku utrzymywania się przez co najmniej 2 miesiące, niedoboru opadów w stosunku do sum średnich wieloletnich, stanowiących mniej niż 50% normy ustalonej przez IMGW). Przy czym, szkody muszą być oszacowane przez komisję powołaną przez właściwego wojewodę.
Do 300 tysięcy pomocy
Maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, to 300 tys. zł, na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo. Przy czym, wsparcie nie może przekroczyć poziomu 80% kosztów kwalifikowalnych.
Dokumentacja i wnioski
Podczas składania wniosku pamiętać należy o dołączeniu wymaganych załączników – ich niewypełnienie lub niedołączenie do wniosku skutkować będzie nieprzyznaniem pomocy. Wniosek składa się w Oddziale Regionalnym Agencji właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji. Można go złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej. Wnioski o przyznanie pomocy wraz z załączoną do nich dokumentacją mogą też być składane w formie dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR