poniedziałek, 16 maja, 2022
spot_img

Pomoc klęskowa Rządu. 7 czerwca rusza nabór wniosków!

-REKLAMA-spot_img

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podał dokładny termin naboru wniosków o wsparcie dla producentów rolnych, którzy w swoich gospodarstwach ponieśli szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2020 roku. 
Nabór rozpocznie się już w poniedziałek 7 czerwca i potrwa do 30 czerwca br.

Kto może się ubiegać? 

Jak informuje MRiRW, szkody muszą być spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powodzie, huragany, uderzenia piorunów, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Straty muszą wynosić powyżej 30% średniej rocznej produkcji gospodarstwa.

Natomiast kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50% dla producentów rolnych  nieposiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych. 

Nawet 1 200 zł do hektara

Kwoty wsparcia uzależniono od rodzajów upraw i wysokości szkód na danej powierzchni, a zatem będzie można otrzymać:

– 1200 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew owocowych, w których wystąpiły szkody w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, w wysokości co najmniej 70% plonu;

– 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw, w których wystąpiły szkody w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, w wysokości co najmniej 70% plonu;

– 1000 zł na 1 ha upraw, w których wystąpiły szkody w wyniku suszy;

– 600 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew owocowych, w których wystąpiły szkody w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, w wysokości co najmniej 20% do 70% plonu;

– 500 zł na 1 ha powierzchni upraw, w których wystąpiły szkody w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, w wysokości co najmniej 20% do 70% plonu.

Kto przyjmuje wnioski?

Wnioski o udzielenie pomocy należy składać u kierowników biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Ważne jest to by do wniosku dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód. Formularz wniosku o udzielenie pomocy wraz z innymi informacjami dostępny będzie na stronie internetowej ARiMR. 

Źródła: MRiRW, ARiMR
Foto: Pixabay  

-REKLAMA-spot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,041FaniLubię
814ObserwującyObserwuj
10,700SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x