Co znajdziesz w artykule?
Podczas środowego (11 sierpnia br.), posiedzenia Sejm RP przyjął nowelizację Ustawy o izbach rolniczych zakładającą m.in. dalsze dofinansowanie z budżetu państwa kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w międzynarodowych federacjach rolnych w Unii Europejskiej.
Rząd docenił działania
Nowelizacja zyskała wcześniej poparcie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Rządu.
Rada Ministrów i MRIRW przy okazji prac nad nowelizacją mocno akcentowały rolę polskich organizacji w ustalaniu i negocjowaniu korzystnych dla krajowych rolników warunków wsparcia i udziału m.in. w ramach przygotowywanej do wdrożenia nowej Wspólnej Polityki Rolnej dla Unii Europejskiej na lata 2023-2027.
Odrzucone poprawki Senatu
Sejm RP odrzucił natomiast poprawki Senatu, który wnioskował o rozszerzenie zakresu regulacji ustawy o Krajową Radę Spółdzielczą tak, by koszty związane z jej uczestnictwem w ramach międzynarodowej federacji organizacji rolniczych i spółdzielczych COPA-COGECA także mogły zyskać wsparcie. Przypomnijmy, że argumentem przeciwko tego rodzaju uzupełnieniu był akcentowany przez MRIRW brak informacji o dopełnieniu formalności KRS związanych udziałem w COPA-COGECA.
KRIR pośrednikiem dotacji
Ostatecznie przyjęte przez Sejm RP przepisy zakładają, że w latach 2021–2026 koszty uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych, społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych, a także stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA) oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych UE (GEOPA) będzie ponosiła Krajowa Rada Izb Rolniczych. KRIR natomiast zyska na to dotację celową z budżetu państwa.
Składki i obsługa
Chodzi tu przede wszystkim o pokrycie wysokich jak na polskie warunki składek członkowskich polskich organizacji rolniczych w europejskich międzynarodowych organizacjach. Dofinansowane zostaną też koszty związane z językową i techniczną obsługą udziału polskich organizacji w działaniach związkowych struktur w UE. Znowelizowana ustawa czeka na podpis Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Źródło i foto: Kancelaria Sejmu RP