piątek, 7 lutego, 2025
spot_imgspot_img

Polska zajmuje pierwsze miejsce w rankingu dostawców produktów rolnych na Ukrainę

spot_img

„Agro Perspektyva – Kijów” informuje, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w rankingu głównych dostawców produktów rolnych na Ukrainę

Polska jest największym dostawcą produktów rolnych na Ukrainę

Agro Perspektyva informuje, że od 2017 r. Polska zajmuje pierwsze miejsce w rankingu dostawców produktów rolnych na Ukrainę. W zeszłym roku Polska sprzedała Ukrainie produkty rolne o wartości 925 milionów dolarów, co stanowi kwotę o 3% niższą od kwoty 950 mln USD z 2023 r.

Informacje te pochodzą od strony ukraińskiej, ale wydają się być zgodne z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (na dole tekstu).

Inni znaczący dostawcy towarów rolnych do Ukrainy w 2024 roku

  • Niemcy (623 mln USD);
  • Turcja (603 mln USD);
  • Włochy (388 mln USD);
  • Norwegia (329 mln USD);
  • Holandia (315 mln USD);
  • Francja (294 mln USD);
  • Stany Zjednoczone Ameryki (286 milionów USD);
  • Hiszpania (277 mln USD);
  • Chiny (253 mln USD).

Łącznie na te dziesięć krajów przypadało w ubiegłym roku ponad 55% całego importu produktów rolnych.

Główne grupy towarów rolniczych importowanych przez Ukrainę

W strukturze dostaw zagranicznych produktów rolnych na Ukrainę tradycyjnie dominują następujące grupy towarowe:

  • ryby i owoce morza (929 mln USD);
  • owoce, jagody i orzechy (866 mln USD);
  • napoje alkoholowe i bezalkoholowe (808 mln USD);
  • różne produkty spożywcze (549 mln USD);
  • produkty kakaowe (505 mln USD);
  • wyroby tytoniowe (490 mln USD);
  • odpady, pasza dla zwierząt (434 mln USD),
  • Rośliny oleiste i owoce (430 mln USD).

Produkty te stanowiły 64% wartości importu produktów rolnych do naszego kraju.

Import żywności na Ukrainę w 2024 r. stał się trzecim pod względem wartości pieniężnej od czasu uzyskania przez nią niepodległości, rosnąc drugi rok z rzędu w warunkach pełnowymiarowej inwazji Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy i wykazując pewną stabilizację popytu na produkty zagraniczne, co częściowo uzupełnia asortyment produktów rynku krajowego.

Nasz eksport na Ukrainę rośnie, nawet po wyłączeniu kategorii związanych z wojną

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) informuje, że „W pierwszych trzech kwartałach 2024 r. Ukraina odpowiadała za 3,6 proc. polskiego eksportu, podczas gdy w 2021 r. było to 2,1 proc. W latach 2021–2023 eksport z Polski na Ukrainę wyniósł odpowiednio 6,3 mld euro, 9,7 mld euro i 11,4 mld euro, co świadczy o dynamicznym wzroście wartości handlu w okresie trwania konfliktu. Co więcej, w pierwszych trzech kwartałach 2024 r. eksport już osiągnął wartość 9,4 mld euro, co wskazuje na dalsze zacieśnianie relacji handlowych między państwami”.

PIE zaznaczył, że Ukraina jest obecnie siódmym rynkiem dla polskiego eksportu pod względem wartości. Za znaczną część eksportu z Polski do Ukrainy odpowiadają dostawy produktów związanych z obroną przed rosyjską inwazją i odbudową zniszczeń. W latach 2021–2023 największe wartości w eksporcie do Ukrainy osiągały: paliwa mineralne i produkty ropopochodne, pojazdy i ich części, broń i amunicja, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz sprzęt elektryczny.

Instytut zwraca jednak uwagę na fakt, że nawet po wyłączeniu kategorii związanych z wojną eksport do Ukrainy wciąż jest o ok. 30 proc. wyższy w stosunku do okresu przed rozpoczęciem pełnoskalowej wojny.

Według PIE nasz import z Ukrainy utrzymuje się na względnie stałym poziomie w porównaniu do całkowitego importu Polski, jego udział wynosi ok. 1-1,5 proc. W latach 2021–2023 import do Polski wyniósł odpowiednio: 4,2 mld euro, 6 mld euro i 4,2 mld euro. PIE zauważyło też, że w trzech pierwszych kwartałach 2024 r. wartość importu wyniosła 3,3 mld euro, ale z perspektywy Ukrainy Polska jest najważniejszym rynkiem zbytu towarów i drugim po Chinach dostawcą.

Źródło: Agro Perspektyva, PIE

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x