poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Polska wieś w brytyjskim Daily Mail: To ukryty klejnot Europy!

spot_img

Czy słyszeliście o Sułoszowej? Ta urocza wieś w sercu Małopolski zaskarbiła sobie serca nie tylko swoich mieszkańców, ale także brytyjskich dziennikarzy, którzy ogłosili ją „ukrytym klejnotem Europy”. Sułoszowa to miejsce, które wyróżniono w V edycji konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski” jako „Miejsce z klimatem”.

Sułoszowa, niewielka wieś o wyjątkowej zabudowie

Sułoszowa, niewielka miejscowość usytuowana nieco ponad 30 kilometrów na zachód od Krakowa, to miejsce zamieszkiwane przez nieco mniej niż sześć tysięcy mieszkańców. Co wyróżnia to urocze miasteczko, to wyjątkowy układ zabudowy, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Sułoszowa jest bowiem jednym z wyjątkowych przykładów długich ulicówek w Polsce, na której ciągną się malownicze domy przez niemal 9 malowniczych kilometrów.

To miejsce przypomina swoistą mozaikę, z jednej strony otoczoną zielenią i złotymi polami, a z drugiej strony usiane domami, których dachy prezentują się w odcieniach czerwieni i niebieskiego, tworząc wspaniały krajobraz, który z lotu ptaka robi niezwykłe wrażenie. Nie bez powodu niektórzy nazywają Sułoszową „polską Toskanią”.

Wieś Sułoszowa na łamach Daily Mail

Brytyjscy dziennikarze odwiedzili Sułoszową i opisali ją jako “ukryty klejnot Europy” na łamach Daily Mail. Podczas wizyty rozmawiali z mieszkańcami, którzy opowiedzieli o spokojnym i cichym życiu w tej urokliwej okolicy. Marian Gęgotek, miejscowy rolnik, podkreślił, że Sułoszowa ma to coś, co sprawia, że życie tutaj jest wyjątkowe.

Sułoszowa zdobyła także tytuł „Miejsca z klimatem” w konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski”, co jest nie lada wyróżnieniem. Marszałek województwa małopolskiego wręczył tej malowniczej wsi nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł. 

źródło:onet.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
4 miesięcy temu

Klejnot? To skrajny przykład bardzo niedobrego układu łanowego wsi. Na obrazkach może i wygląda ładnie, ale urbanistycznie jest to tragedia.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x