Co znajdziesz w artykule?
Wojna w Ukrainie, oprócz osobistej tragedii wielu obywateli tego kraju, powoduje też dotkliwe zniszczenia miejscowej gospodarki, destrukcję łańcuchów żywnościowych i poważne zaburzenia funkcjonowania ukraińskiego rolnictwa. Sytuacja jest na tyle poważna, że sprawą zajęła się WFP – Agencja ONZ do zwalczania głodu na Świecie. WFP ma też ważną propozycję dla polskich rolników i producentów żywności.
Przetargi z udziałem polskich rolników!
W związku z sytuacją w Ukrainie, Światowy Program Żywnościowy (WFP – ang.: World Food Programme), będący agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), przystąpił do prac nad rozszerzeniem listy wstępnie zatwierdzonych dostawców żywności w ramach mechanizmów WFP. Ważną rolę mogą tu odegrać polscy rolnicy i producenci żywności. Zdaniem ekspertów WFP, z uwagi na bliskość położenia, Polska może być kluczowym dostawcą żywności dla Ukrainy.
Gryka, mięso, olej, warzywa!
W związku z powyższym, już teraz możliwe jest zgłaszanie się do udziału w przetargach, w ramach ww. programu, nowych dostawców następujących artykułów spożywczych: gryki zwyczajnej, makaronu typu rurki, białego ryżu średnioziarnistego, mięsa konserwowego, oleju roślinnego (słonecznikowego), soli jodowanej, a także warzyw w puszkach.
Co trzeba zrobić?
Żeby móc uczestniczyć w przetargach WFP, należy zarejestrować się na internetowej platformie Światowego Rynku Narodów Zjednoczonych UNGM (ang.: United Nations Global Marketplace), na poziomie 2, pod internetowym adresem: https://www.ungm.org/. Należy też wypełnić wstępny formularz oceny (IPA – ang.: Initial Paper Assessment) i odesłać go do WFP pocztą elektroniczną. Trzeba także zebrać dokumenty wymienione w § 6 IPA, w języku angielskim i również odesłać je do WFP pocztą elektroniczną. Kolejny niezbędny krok, to wypełnienie kwestionariusza dotyczącego uwzględniania osób niepełnosprawnych przez dostawców (questionnaire) i odesłanie go do WFP pocztą elektroniczną. Wszystkie powyższe dokumenty należy przesyłać na ten sam internetowy adres: newsuppliers@wfp.org. Dodajmy, że w poprawnym przejściu przez tę procedurę pomoże opublikowany na stronie WFP, przewodnik pt.: „Doing Business with the World Food Programme” (ang.: Prowadź interesy z WFP), w którym określono też minimalne wymogi dla potencjalnych dostawców.
WFP zwalcza klęski głodu
Światowy Program Żywnościowy (WFP), to największa organizacja humanitarna świata, działająca pod egidą ONZ i powołana do zwalczania głodu na świecie. Siedziba organizacji znajduje się w Rzymie, a jej biura działają w ponad 80 krajach.
Źródła: WFP, KRUS
Foto: Pixabay