Jak prezentuje się pogoda długoterminowa na luty? Czy czeka nas wiosna a może przyjdzie jeszcze zima? Sprawdziliśmy co może nas czekać w pogodzie w najbliższych tygodniach. Szczegóły w tekście poniżej.
Jaki będzie luty 2025?
Zima 2025 roku w Polsce okazała się wyjątkowo łagodna, zwłaszcza na nizinach, gdzie śnieg pojawił się jedynie na kilka dni, a temperatury rzadko spadały poniżej -10°C. Z kolei wschodnia część kraju odnotowuje rekordowe, ciepłe dni. Niestety, w górach również brakuje śniegu, co przekłada się na znikome zasilanie Wisły z roztopów. Czego możemy spodziewać się w lutym?
Czy w lutym będzie śnieg 2025?
Zgodnie z prognozami, luty 2025 roku ma przynieść kontynuację cieplejszej pogody, charakterystycznej dla tej zimy, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Im dalej na wschód i północ, tym odchylenie od normy będzie większe. Temperatura nie spadnie drastycznie, zamiast prognozowanych -30°C czy -15°C, spodziewajmy się wartości oscylujących w granicach -5°C do +10°C.
Jednak, nie wyklucza się krótkiego epizodu z napływem ciepłego powietrza z Sahary, który przyniesie wysokie temperatury. W takich dniach na północy Polski można spodziewać się 10-12°C, a w regionach podgórskich nawet 16-18°C. To raczej nietypowe zjawisko, ale może się zdarzyć!
Jaka będzie pogoda w lutym?
Po rekordowo słonecznym styczniu, w lutym w Polsce nadal możemy liczyć na duże nasłonecznienie, szczególnie w centralnej i południowej części kraju. Wysokie temperatury oraz suche masy powietrza w środkowej Europie oznaczają również problem suszy. W pasie od Płocka, Warszawy, Łodzi, Kalisza, Wielunia, Namysłowa, Opola oraz innych miejscowości w centralnej Polsce, może pojawić się sucha warstwa gleby na polach uprawnych.
Na horyzoncie susza
Wysokie temperatury, duża ilość słońca oraz suche masy powietrza jakie krążyć mają w środkowej Europie zwiastują duże parowanie i już w lutym w pasie od Płocka, Warszawy po Łódź, Kalisz, Wieluń, Namysłów, Opole zobaczymy suchą warstwę gleby na powierzchni na glebach, gdzie wykonano orkę jesienną i zimową.
Długotrwała susza hydrologiczna i hydrogeologiczna może przełożyć się na poważne skutki w kolejnych miesiącach. Z tego powodu warto już teraz pomyśleć o zatrzymaniu wody na polach uprawnych, zwłaszcza jeśli posiadamy rowy melioracyjne.
To ostatni moment na takie działania, ponieważ z niskimi opadami w marcu i kwietniu może wystąpić susza o skali, jakiej doświadczyliśmy latem ubiegłego roku. Wysokie usłonecznienie i wysokie temperatury w zimie mogą prowadzić do dramatycznych skutków w nadchodzących miesiącach.
SPRAWDŹ TAKŻE: Cała prawda o ubezpieczeniach od suszy! Dlaczego dla rolnika nie ma to sensu?