piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Podsumowanie wsparcia dla hodowców trzody. Rezultat jest druzgocący

spot_img

Nabór, który rozpoczął się 2 lipca 2022 r., dobiegł końca. Na razie zarejestrowano jedynie 18 tys. wniosków, co dobitnie pokazuję jak mało gospodarstw specjalizujących się w hodowli trzody zostało na rynku.

Najwięcej wniosków wpłynęło z Wielkopolski

Spośród 18 tys. wniosków o pomoc – najwięcej wpłynęło z w woj. wielkopolskiego 5,76 tys., woj. kujawsko-pomorskim 3 tys. i woj. łódzkim 1,75 tys. Nie są to dane ostateczne, bowiem nie wszystkie złożone w terminie dokumenty mogły zostać wprowadzone do systemu ARiMR. 

Przypomnijmy, że o wsparcie mogli się starać producenci trzody chlewnej, w których gospodarstwach między 1 kwietnia a 30 czerwca 2022 r. urodziły się świnie. Zwierzęta musiały być oznakowane i zgłoszone do systemu IRZ ARiMR do 15 lipca 2022 r. Ponadto wnioskodawcy zobowiązani byli do zadeklarowania realizacji przynajmniej jednego z 12 działań prośrodowiskowych np. prowadzenie działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego, stosowanie zasad produkcji integrowanej czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Wysokość dofinansowania do jednej sztuki wynosi 80 zł, a hodowca może otrzymać wsparcie do maksymalnie 2000 świń.

Pogłowie świń ciągle spada

Liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce wynosi 61,5 tys. – wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z 5 lipca 2022 r. Oznacza to aż 4,6 tys. (-7%) mniej stad niż 3 miesiące temu. Jak poinformowało Gobarto w komunikacie, w drugim kwartale dziennie ubywało 51 stad, podobnie jak między styczniem a marcem. Powodem jest brak opłacalności produkcji i zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Sama dynamika spadku pogłowia wyhamowała z 3,5% w pierwszym kwartale do 0,6% w drugim. Nie świadczy to o końcu kryzysu, a jedynie o tym, że w Polsce jest coraz mniej gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej.

źródło: ARIMR; Gobarto

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x