czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

PIORIN wzmacnia kontrole na granicy z Ukrainą

spot_img

W ostatnich miesiącach, Oddziały Graniczne na granicy z Ukrainą doświadczyły znacznego wzrostu ruchu towarów. W odpowiedzi na to wyzwanie, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN) podjęła kroki w celu wzmocnienia obsady osobowej w punktach kontrolnych. Aż 47 osób pracuje całodobowo przez 7 dni w tygodniu na przejściach granicznych w Dorohusku, Hrubieszowie, Hrebennem, Korczowej i Medyce, dbając o bezpieczeństwo fitosanitarne.

Kontrole fitosanitarne PIORIN na granicy z Ukrainą. Co sprawdzają?

Granice fitosanitarne to bariera ochronna przed agrofagami – szkodnikami, bakteriami, wirusami czy grzybami, które mogą być szkodliwe dla roślin uprawianych w Unii Europejskiej. W punktach kontrolnych na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, PIORIN przeprowadza szczegółową kontrolę fitosanitarną, sprawdzając, czy towary nie stanowią zagrożenia dla lokalnej flory.

Towary podlegające kontroli fitosanitarnej to m.in.:

  • Rośliny przeznaczone do sadzenia, jak drzewka, krzewy, sadzonki.
  • Nasiona przeznaczone do siewu.
  • Świeże warzywa, owoce, kwiaty i zieleń cięta.
  • Drewno i kora roślin iglastych i liściastych.
  • Drewniane materiały opakowaniowe, takie jak palety i skrzynie.

Jak zauważa PIORIN, kontrola fitosanitarna nie obejmuje zagrożeń dla zdrowia ludzi czy zwierząt, ani jakości handlowej. Te aspekty są badane przez służby sanitarne, weterynaryjne i jakościowe. Importowany materiał siewny podlega kontroli fitosanitarnej PIORIN, podczas gdy ziarno zbóż przeznaczone na paszę jest sprawdzane przez Inspekcję Weterynaryjną.

Osoba odpowiedzialna za przesyłkę zawierającą towary regulowane prawem zdrowia roślin jest zobowiązana do zgłoszenia jej do granicznej kontroli fitosanitarnej w systemie TRACES NT. Wyniki kontroli są rejestrowane w tym systemie i są dostępne dla funkcjonariuszy granicznych Krajowej Administracji Skarbowej.

Produkty z Ukrainy pod kontrolą PIORIN

W 2023 roku, organy graniczne PIORIN skontrolowały liczbę 7.730 przesyłek pochodzących z Ukrainy. Najczęściej były to przesyłki drewna, kukurydzy przeznaczonej do siewu oraz świeżych owoców i warzyw. W przypadku niezgodności lub nieprawidłowości w dokumentacji, kontrole prowadziły do zakazu wwozu kwestionowanych przesyłek do Polski.

Jak podkreśla PIORIN 100% towarów regulowanych zgłoszonych do kontroli fitosanitarnej było objęte kontrolą, nie tylko dla Polski, ale także dla innych państw członkowskich UE w tranzycie wewnętrznym.

W trakcie kontroli w 2023 roku, Oddziały Graniczne pobrały 448 prób do badań laboratoryjnych, głównie ze świeżych borówek i kukurydzy siewnej. Badania są przeprowadzane w urzędowych laboratoriach Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, posiadających akredytację Polskiego Centrum Akredytacji

Osoby posiadające pytania dotyczące granicznej kontroli fitosanitarnej mogą je zgłaszać drogą elektroniczną na adres: granica@piorin.gov.pl.

źródło: piorin.gov.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x